İnsan kaynaklarının stratejik yönetimi ve lojistik sektöründe bir uygulama
Strategic management of human resources and an example about logistics sector
  1. Tez No: 207807
  2. Yazar: ÖMER ÇAMKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OKAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresellesme, teknolojik alanda meydana gelen hızlı gelismeler, artan uluslar arası rekabet ve üretim tekniklerindeki degisim, örgütlerin kalite, verimlilik ve kar gibi amaçlarına ulasabilmesi için rekabet üstünlügünü elinde bulundurmasını gerektirmektedir. Süründürülebilir rekabet üstünlügü elde ederek bu amaçları gerçeklestirmek isteyen örgütler, stratejik yönetim ve stratejik insan kaynakları yönetimi uygulayacaklardır. Stratejik insan kaynakları yönetimi, örgütlerin insan kaynaklarını nasıl daha etkin kullanarak rekabet üstünlüklerini artırabilecekleri konusuna yönelik bir yaklasımdır. Bir örgütte stratejik yönetim uygulanmıyorsa, stratejik insan kaynakları yönetiminden bahsedilemez. Stratejik insan kaynakları yönetimi, insan kaynaklarının stratejik yönetim ile bütünlesmesini saglayarak süründürülebilir rekabetçi üstünlük elde edebilir. Bu çalısmada, strateji ve stratejik yönetim, Stratejik insan kaynakları yönetimi, kavramsal boyutu ile baslayıp, özellikleri amacı, stratejik yönetim ile bütünlestirilmesi, stratejik insan kaynakları yönetimi ile TKY ile ilgili konular ele alınacaktır. Sürdürülebilir rekabet üstünlügü saglamada stratejik insan kaynakları yönetiminin etkileri ve bunu saglayacak insan kaynakları stratejilerinin nasıl olusturulacagı üzerinde durulacaktır
Özet (Çeviri)
Globalization, developments in technology, increasing international competition and changes in production techniques require organizations to have efficiency advantages in order to achieve quality, efficiency and profit goals. Organizations which aim at realizing these goals by having sustainable competition advantages will apply strategic management and strategic human resource management. Strategic human resource management is an approach which deal with how organizations can increase their own competition advantages by effective use of human resources. If an organization is not applying strategic management, strategic human resource management cannot be mentioned. By combining human resources with strategic management strategic human resource management can achieve sustainable competitive advantages. Starting from conceptual phase, characteristics and goals of strategy, strategic management and strategic human resource management, their combination with strategic management, strategic human resource management and total quality managent (TQM) topics will be covered in this study. Effects of strategic human resource management in achieving sustainable competition advantage and formation of human resource strategies for this purpose will be discussed.