Havayolu taşımacılığında sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmede stratejik insan kaynakları yönetiminin rolü: Hava kargo işletmelerine yönelik nitel bir araştırma
The role of strategic human resource management to achieve sustainable competitive advantage in air transport: A qualitative research towards air cargo businesses
  1. Tez No: 504802
  2. Yazar: METİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZER ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Son yıllarda havayolu yolcu pazarının doyum noktasına ulaştığı ve pazar gelirlerinin de günden güne azalan bir eğiliminde olduğu görülmektedir. Yolcu pazarında yaşanan bu değişimler, havayolu taşıyıcıları için kargo pazarını daha cazip bir hale dönüştürmüştür. Havacılık sektöründe yaşanan bu değişiklikler pazardaki rekabetin kritik bir niteliğe dönüşmesine de sebep olmuştur. Bu bağlamda havayolu işletmelerinin hayatta kalabilmeleri ve rekabette avantaj elde edebilmeleri, bir yandan sahip oldukları nitelikli insan kaynaklarını elde tutabilme ve muhafaza edebilme diğer yandan rekabet stratejileri ile uyumlu insan kaynakları stratejilerini geliştirmesi ve sürdürülebilir bir şekilde uygulamasıyla mümkün olacaktır. Bu doğrultuda yapılan araştırmalar, diğer işletmelerde olduğu gibi havayolu kargo taşımacılığı alanında faaliyet gösteren işletmelerde de rekabet stratejileri ile insan kaynakları stratejisi arasındaki ahengin, havayolu işletmeleri açısından rekabet üstünlüğü elde etmede ve bu üstünlüğün sürdürülmesinde etkili bir rol üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma Türk sivil havacılık sektöründe kargo taşımacılığı alanında faaliyet gösteren işletmelerin sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmede, insan kaynakları uygulamalarına ilişkin stratejik yönetim rollerinin ne ölçüde uygulandığı amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Hazırlanan yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme formu ile insan kaynaklarının havayolu kargo taşımacılığında yürüttükleri uygulamalara ilişkin stratejik yönetim rolleri hakkında görüş ve düşünceleri alınmıştır. Bu kapsamda çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu kargo işletmelerinin, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü elde etmede, insan kaynakları uygulamalarına ilişkin stratejik yönetim rollerini, nitel veriler eşliğinde değerlendirmelerini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that airline passanger market has reached its saturation point and the market income has shown a falling tendency in recent years. These changes in the passenger market have made the cargo market more attractive for airline transporters. The changes that has been experienced in airline transportation has also caused a rivalry in the market to turn into a critical property. In this regard, being able to survive and taking advantage in the rivalry will be possible for airline companies by keeping qualified human resources they have on the one hand, and by developing human resource strategies that are in tune with rivalry strategies and by practicing them sustainably on the other hand. Studies done in this field have suggested that as in other companies, harmony between rivalry strategies and human resource sstrategies in companies active in airline cargo has played an efficient role in getting a competitive advantage and sustaining this advantage in terms of airline companies. This study was carried out to what extent the strategic management roles have been played in relation to human resources practices by the companies that are active in cargo transportation in Turkish civil aviation sector in order to get a sustainable competitive advantage. With the semi-structured face-to-face interview form prepared, opinions and thoughts about the strategic management roles of the human resources in the airline cargo transportation carried out were taken. This extensive study comprises the evaluations of the companies active in airline cargo transportation in Turkey, of the strategic management roles regarding human resources practices in company with qualitative data in order to get sustainable competitive advantage.