Kurumlar vergisinin işletmelerinin yatırım kararları ve politikaları üzerindeki etkileri
The Effects of corporate tax decisions and policies of corporate investment
- Tez No: 74563
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Çağımız toplumunun ekonomik ve sosyal hayatına müdahale eden devletin yapmak zorunda olduğu kamu hizmetleri ve bunların ortaya çıkardığı kamu giderlerini karşılayacak kamu gelirlerinin boyutu, şaşırtıcı bir hızla genişlemiştir. Böylece vergi kanunlarının ekonominin hızlı değişim ve gelişimine uyma zorunluluğu doğmuştur. Türk Vergi Sistemi bu değişen ekonomik ve sosyal şartlar sonucunda; Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergisi başta olmak üzere daha bir çok vergi ile donatılmıştır. Her geçen gün artarak ve çeşitlenerek devam eden bu vergiler, devlet için gelir artışını ifade ederken, özel kesim için gider artışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan, özellikle çalışmamızın konusunu oluşturan kurumlar vergisinin de, işletmeler üzerinde oldukça önemli bir gider artış kalemi olarak yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle de kurumlar vergisi, işletmelerin verecekleri yatırım kararında ve uygulayacakları işletme politikalarında önemli hale gelmektedir. Bu yaklaşım içersinde ele alman çalışma iki bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde, kurumlar vergisi ile ilgili genel açıklamalara yer verilerek, bu vergide bulunan teşvik uygulamalarına değinilmiş ve ayrıca, Avrupa Birliği teşvik sistemi ile Türkiye' de uygulanan teşvik sistemi karşılaştırılarak incelenmiştir. İkinci bölümde ise, kurumlar vergisinde yer alan teşviklerin, işletmelerin yatırım kararlan ve politikaları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi yanında, işletmelerin hukuki, mali, ticari ve sınaii yapılatma tesirleri de istatistiki verilere göre tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda da, işletmelerin yatırım karan ve politikası üzerinde kurumlar vergisi teşviklerinin etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, public services that goverment, interfered to tehe society' s ecenomic and social life, has to do and quantity of public revenues, which will cover public expenditures that these revealed, has increased on a large scale. So, it has come out that tax acts should harmonize to the devlopment and rapid change of economy. At the result of the changing economic-social conditions, taxes such as Income Tax, Corparate Tax and Value Added Tax have taken part in Tax System of Turkey. Especially, corporate Income Tax, interested our study, because of being second tax after income tax which is taken from revenues of enterprises, has great importance an enterprises investment decisions and policies. The study dealt with in this approach has been arraged in two chapters, In first chapter, by giving general studies concerned with corporation income tax, incentive applications taken part in tax have been mentioned and also, Incentive Systems of corporation income tax in Europea Union and Turkey have been examined. If in the second chapter, it has been evaluated effects on the enterprises investment decisions and policies of incentives taken part in corporation income tax and also, has been worked to fix effects to the legal, fiscal, commercial and industrial structure of enterprises of corporation income tax according to the statistical data. As a result, it has been determined that the incentives of corporation income tax has effects on the enterprises investment decisions and policies. VI