Alım satıma aracılık sözleşmelerinde uyuşmazlıklar ve ispat sorunları
The disagreements and problems of proof stemming from the agreement of intermediation for the purchase and sale
- Tez No: 207820
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalısmamızın konusunu borsada islem yapmak isteyen yatırımcıların aracı kurumlarla akdettikleri alım satıma aracılık sözlesmesinden kaynaklanan uyusmazlıklar ve ispat sorunları olusturmaktadır. Ülkemizde sermaye piyasasını düzenleme yetkisi bagımsız bir idari otorite olan Sermaye Piyasası Kurulu'na aittir. Sermaye Piyasası Kurulu da bu yetkisine dayanarak alım satıma aracılık sözlesmesine ve bu sözlesmeden kaynaklanan uyusmazlıklarda uygulanacak düzenlemeler öngörmüstür. Bu anlamda ispata iliskin esaslar da öngörülmüstür. Çalısma konumuz anlamında ispata iliskin asli düzenlemeler Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda, Türk Medeni Kanunun 6. maddesinde ve Türk Ticaret Kanununun ilgili maddelerinde yer almaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun tebligleriyle öngördügü ispata iliskin düzenlemelerin de bu asli düzenlemelere uygun olması gereklidir. Ancak çalısmamızda görülecegi üzere bu gereklilik tam olarak saglanabilmis degildir. Çalısmamızda öncelikle ispat hukukuna ve alım satıma aracılık sözlesmesine iliskin temel terimler açıklanmıstır. Bu temel terimler çalısmamızın asıl çatısını olusturan ikinci bölümünde bize yol göstermistir. Çalısmamızın ikinci bölümünde yatırımcı ve aracı kurum arasında uygulamada çıkmıs olan uyusmazlıklar örnek olarak alınmıs ve bunların çözümünde tarafların özellikle ispat yükü kendisine düsen tarafın ispat hukuku anlamındaki durumu ortaya koyulmustur. Uygulamada taraflar arasındaki uyusmazlıklar çogunlukla müsteri emirlerinden, temettü dagıtımından ve rüçhan hakkı kullanılmasından kaynaklandıgı için çalısmamızda doktrin ve uygulamadaki görüsler de ortaya konarak bu konular üzerinde durulmustur. Çalısmamızın son bölümünde de taraflar arasındaki uyusmazlıkların özel çözüm yolları yani stanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki uyusmazlık çözüm yolu ile Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluslar Birligi bünyesindeki tahkim prosedürü sartları ve esasları ortaya konarak kısaca açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The disagreements and problems of proof stemming from the agreement of intermediation for the purchase and sale contracted by the investors who wants to transact in stock exchange with intermediary institutions constitute the subject of this study. In our country the task of arranging the capital market belongs to the Capital Markets Board which is an independent administrative authority. Being based upon this authority Capital Markets Board offers arrangements being applied to the agreement of intermediation for the purchase and sale and the disagreements causing from this contract. In this sense it also suggests some principles related to proof. Within the framework of this study essential arrangements related to the proof take place in the related articles of The Civil Procedure Code, the sixth article of the Turkish Civil Code and Turkish Commercial Code. The arrangements related to proof which are put forward by the communiqués of the Capital Market Board should also be suitable for these essential arrangements. However, as it can be seen in this study, this necessity has not been secured exactly yet. In this study, firstly the terms related to the law of proof and the agreement of intermediation for the purchase and sale are explained. These basic terms lead us to the second part which is the framework of our study. In the second part of our study, the disagreements occurred in the application between the investor and the intermediary institutions are taken as examples and while solving these problems, the situation of the parts especially the ones who are responsible for the obligation of proof are put forward. Owing to the fact that the disagreements between the parts in the application arise mostly from the customer orders, the distributions of the permission and the priority of right, in our study by bringing the doctrines and the views upon the application up, we follow up these subjects with interest. In the last part of the study, the special solutions for the disagreements between the parts, that is, the solution for the disagreement in stanbul Stock Exchange and the arbitration procedure conditions and principles within the constitution of The Association of Capital Market Intermediary Institutions of Turkey are put forth and explained shortly.