Bireysel iş hukukunda tahkim
Arbitration in individual labour law
  1. Tez No: 207821
  2. Yazar: FARUK BARIŞ MUTLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN CANİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bireysel s Hukukunda tahkim, önce 4473 Sayılı s Kanunu ile Basın MeslegindeÇalısanlarla çalıstırılanlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunda DegisiklikYapılması Hakkında Kanunda ve daha sonra da bunu yürürlükten kaldıran 4857 Sayılı sKanununda yer almıstır.sçinin hakemde dava açabilmesi için öncelikli olarak is güvencesi kapsamında olmasıgerekir. Buna göre belirsiz süreli is sözlesmesiyle, 30 veya daha fazla isçinin çalıstıgıisyerinde çalısan kisinin altı aylık kıdeminin olması gerekmekte; Ayrıca isletmenin bütününüsevk ve idare eden isveren vekili ve yardımcıları ile is yerinin bütününü sevk ve idare eden veisçiyi ise alma ve isten çıkarma yetkisi bulunan isveren vekillerinden olmaması dagerekmektedir. s güvencesi kapsamında olan isçi, TS' de hüküm olması ya da tarafların(isçi/isveren) anlasması halinde, fesih bildiriminin tebligi tarihinden itibaren bir ay içindetahkim yoluna basvurarak ise iade talebinde bulunabilecektir. Tezimizde TS' de hüküm varsaibaresinin iptal edilmesi gerektigi üzerinde durulmus ve nitekim tezimizin hazırlandıgı sıradaTS' de hüküm varsa ibaresi AYM tarafından iptal edilmistir. Ancak kararın yayımlanmamısolması ve böylece yürürlüge girmemis olması sebebiyle mevcut düzenleme dikkate alınarakaçıklamalar yapılmıstır. Bunun yanında çalısmamızda, sözlesmenin yapılmasından önce ya dadevamı sırasında kararlastırılan tahkim kaydının, belirtilen dönemde isçinin bagımsıziradesinin olmayacak olmasından dolayı, geçersiz olacagı sonucuna ulasılmıstır. Bu nedenlemaddede geçen tarafların anlasmasıyla ibaresinden, is sözlesmesinin sona ermesinden sonrayapılan tahkim anlasmasının anlasılması gerektigi belirtilmistir.se iade talebini hakem ya da hakemler seri muhakeme usulüne göre, iki ay içindekarara baglayacaklardır. Davada isverenin geçerli sebep göstermedigi ya da gösterilen sebebingeçerli olmadıgı sonucuna ulasılırsa; isçinin ise iadesine, is güvencesi tazminatına ve talebinolması sartıyla kararın kesinlesmesine kadar çalıstırılmadıgı süre için en çok dört aya kadardogmus bulunan ücret ve diger hakların ödenmesine de karar verilir
Özet (Çeviri)
Arbitration in the Individual Labour Law was first mentioned in The Labour Actnumbered 4773 as well as in The Act Regarding The Change In The Act Regulating theEmployee/Employer Relations In The Press Trade and later in The Labour Act numbered4857 abolishing this.In order to be able to file an arbitration suit, first of all the employee has to becovered by social security. According to this, the person working under an open-endedwork contract in a workplace with thirty or more workers has to meet a minimumseniority of six months. Besides, s/he shall not be one of the employer?s representativeand his/her assistants authorised to manage the entire enterprise as well as the employers?representatives managing the entire establishment but who is also authorised to recruitand to terminate employees. The employee covered by social security can request a reengagementin work by appealing to arbitration within one month of receiving the noticeof termination provided there exists a clause in the collective labour agreement or theparties (employee/employer) come to an agreement. Our thesis emphasized the need foran annulment of the paragraph stating ?provided there is a clause in the collective labouragreement? and in fact, while our thesis was in preparation, the paragraph stating?provided there is a clause in the collective labour agreement? was annulled by TheConstitution Court. Yet, as the decision has not been published and thus did not comeinto effect the assertions are based on the current regulation. In addition to this, our workconcluded that the arbitration condition decided on before making the contract or duringthe duration of it would be invalid as the employee could not have an independent willthroughout this mentioned period. Therefore, it is pointed out that the paragraph about theagreement of the parties included in the article has to be interpreted as the arbitrationagreement made after the termination of the work contract.The arbitrator or arbitrators shall issue a verdict about the request of reengagementin work within two months based on the fast-hearing procedures. If the caseconcludes that the employer did not give any valid reason or the alleged reason is invalid,a decision is made requiring the re-engagement of the employee in work, thecompensation for job security and provided there is a request for it, the payment of up tofour months? total of his/her wages and other entitlements for the time s/he is not engagedin work until the finalization of the verdict.