Iso 22000:2005 gıda güvenliği yönetim sistemi standardı:Gıda ambalajı üreten bir firma örneği
Iso 22000:2005 food safety management system standard: A sample of a firm which produces food packing material
- Tez No: 207823
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Üreticiden tüketiciye kadarki zincirde her kesimi tümüyle etkileyen gıda kökenli salgın, bozulma vb. olumsuzluklar, endüstriyel kalite sistemindeki hijyen sorunlarından kaynaklanmaktadır. Bir çok ülke ve firma güvenli gıda tedariği için standartlar geliştirmektedir. Farklı programlara sahip olmak, dünya çapında gıda güvenliği riskleri oluşturur ve isteklerin karışmasına yol açmaktadır. ISO 22000:2005, FAO, WHO ve Codex Alimentarius komisyonu işbirliği ile gıda endüstri uzmanları tarafından ISO içerisinde geliştirilmiş bir standarttır. Bu yeni gıda güvenliği yönetim sistemi standardı, global gıda tedariğinin güvenliğini sürdürmek için bir iskelet sağlar ve firmalara ülkeden ülkeye değişiklik göstermeyecek şekilde gıda hijyeni için Codex HACCP sistemini uygulamalarına yardım edecektir. ISO 22000:2005, gıda zincirinde yer alan bir kuruluşta, gıdanın tüketimi anında güvenli olmasını sağlamak ve gıda güvenliğine yönelik olan tehditleri kontrol altına alma yeteneğini göstermek için gerekli olan gıda güvenliği yönetim sistemine ait şartları kapsamaktadır. v Çalışmanın ilk bölümünde ISO 22000 : 2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standardının kapsamı incelenmiştir. İkinci bölümde ISO 22000 : 2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı ile ilgili teorik bilgiler ele alınmıştır. Son bölümde ise ambalaj sektöründe faaliyet gösteren bir firmada uygulanan ISO 22000 : 2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
The negative things which affect the chain from producer to customer such as food born illnesses, intoxications, etc. are caused by the hygienic problems of industrial quality control system. While a number of countries and companies have developed standards for the supply of safe food, having different programs worldwide generates food safety risks and confusion over requirements. The standard, ISO 22000:2005, was developed within ISO by experts from the food industry in cooperation with the Codex Alimentarius Commission, the body jointly established by the United Nations' Food and Agriculture Organization (FAO) and World Health Organization (WHO). The new food safety management system standard, provides a framework for keeping the global food supply safe and will help organizations worldwide implement the Codex HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) system for food hygiene in a way that does not vary from country to country. This Standard specifies requirements for a food safety management system in the food chain where an organization needs to demonstrate its ability to control food safety hazards in order to consistently provide safe end products vii that both meet agreed customer and applicable regulatory food safety requirements. In the first part of this research, ISO 22000:2005 Food Safety Management System Standard was evaluated. Theoretical information about ISO 22000:2005 Food Safety Management System Standard was given in the second part. The last part of this research includes an evaluation study on a company producing food packing material products which applies ISO 22000:2005 Food Safety Management System Standard.