Magnesia ad sipylum: Arkeoloji, topografya ve kent incelemesi
Magnesia ad sipylum: Archaeologycal, topographycal and urban survey
  1. Tez No: 207824
  2. Yazar: MURAT UMUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
Batı Anadolu kentlerinden biri olan Manisa tarihi miras açısından oldukça zengindir. Gediz Ovası'nın bir bölümü üzerinde kurulu olan Manisa tespit edilmiş birçok höyükle Neolitik Çağa dek inen bir yerleşim sürecine sahiptir.Bugünkü Manisa adını Antik Çağ'da Spil Dağı'nın (Antik Sipylos) kuzey yüzündeki yamaçlardan biri üzerinde kurulmuş olan Magnesia kentinden alır. Antik kaynaklarda Sipylos'daki Magnesia olarak geçen kent bugünkü Manisa'nın hemen güneyinde yer alan Topkale Yamacı ve bu yamacın en yüksek yeri olan Sandıkkale Tepesi üzerinde yer almaktadır.Günümüze kadar herhangi bir kazı yapılmamış olan bu yerleşim yerinde çok fazla görülebilen arkeolojik kalıntı yoktur. Kalıntılar arasında en çok dikkati çeken Geç Bizans Dönemi'ne ait surlar, teras duvarları ve tonozlu oda kalıntılarıdır. Geç Bizans surları iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Antik Çağ'da akropol olan Sandıkkale'yi çeviren kısımdır. İkinci bölüm ise aşağı kenti üç yönden çevreleyen dış kale duvarlarıdır. Kentin en önemli yapı elemanları arasında yer alan tiyatro ve stadiona dair çok önemli veriler elde edilmiştir. Yerleşim yüzeyinde tespit edilen birkaç parça keramik bu alandaki yerleşimin sanıldığı gibi Hellenistik Dönem'de değil Demir Çağı başlarında oluştuğunu göstermektedir. Hem topografik özelikler, hem yüzeyde yer alan arkeolojik kalıntılar hem de müzelere dağılmış az sayıdaki eser, Magnesia Kenti'nin bölgeye hakim önemli bir metropol kenti olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Manisa, one of the cities in Western Anatolia has a rich cultural heritage. Founded on a part of Gediz Plain, Manisa, with a lot of mounds found, has a settlement history dating back to Neolithic Period. Today?s Manisa takes its name from Magnesia City founded on North slopes of Spil Mountain (Sipylos). City named as Magnesia on Sipylos is today on Topkale Slope, South of Manisa, on highest place of slope; Sandıkkale Hill. There is not much archaeological remains to see on this place today where no excavations has been made. Most striking remains are Late Byzantium city walls and of vaulted room. Late Byzantium City Walls consist of two parts. First part is the one surrounding Sandıkkale which is the acropolis in antiquity. Second part is the outer walls surrounding lower city from 3 sides. Important information is known about most important structures of the city; theater and the stadium. A few pieces of ceramics found on settlement level shows us that the settlement here didn?t start in Hellenistic Period as it was thought but it started in the beginning of Iron Age. Both topographical and archaeological remains on surface also a small amount of artifacts scattered to different museums indicate that Magnesia City was an important metropolis in the region