Sigorta Sektöründe Müşteri Sadakati ve Nedenleri
The Customer Loyalty In The Insurance Sector and It’s Reasons
  1. Tez No: 207829
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüzün yogun rekabet ortamında bir firmanın ayakta kalabilmesi, yarattıgı degerle dogru orantılı olarak gelisme göstermektedir. Söz konusu degerlerin en önemlilerinden birisini de müsteri degeri ve tatminini saglayarak, müsteri sadakati olusturmaktadır. Müsteri sadakati, müsterilerin tercihlerinde bir degisiklige neden olabilecek durumlarda ve pazarlama çabalarına ragmen sürekli olarak tercih ettigi mal ve hizmetleri tekrar satın almak ve o isletmenin sundugu hizmete müsterisi olma konusunda kendisini adamak olarak tanımlanmıstır. Sadık bir müsteri, düzenli olarak bir is yerinden alısveris yapan, aynı is yerinden birçok ürün yada hizmet alan, alısveris yaptıgı sirketi diger müsterilere tavsiye eden, rekabetin tüm çekiciligine ragmen sirkete olan baglılıgını gösteren müsteridir. Bu arastırma çalısmasında Bilecik'in Bozüyük ilçesinde yasayan kisilerin sigorta sirketlerine olan müsteri sadakatleri ve nedenlerinin ortaya koyulması amaçlanmıstır. Bu sektörün seçilme nedeni, günümüzde sigorta sektörünün gelismekte olan bir yapı göstermesi ve sigorta sektöründe belirli bir müsteri portföyünün olması, bu sektörde rekabet yogun oldugundan müsterilerin kendilerine daha iyi fırsatlar ve ürünler sunuldugunda kolaylıkla çalıstıkları sirketi bırakıp diger sirkete geçme olasılıklarının yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In these days for a firm to survive in an intensive competition enviroment is related directly with the value that is created by that firm. The important one of the amount values is forming customer loyalty by creating customer value and customer satisfaction. Customer loyalty, is described as under the circumstances where the customer choice may change and despite marketing efforts customer contuining to buy the services and goods which they have bought before, again becoming the loyal customer of the same business. A loyal customer, is a customer, who regularly does shop and buys nearly everything about the same sector from the same firm, recommends the firm to his/her friends and always shows his/her loyalty to the same firm despite the attractiveness of competition. In this study the search was developed according to the aim of introducing customer loyalty and it?s reasons to insurance firms in Bozüyük/Bilecik. The reasons of this sector choose are, insurance sector indicates a blooming structure and there is a specific customer portfolio in this sector, because of the intensive competition in the insurance sector it is highly possible that if the customers are offered better opportunities and goods, they could leave their firms which always buy from and choose an another firm easily.