Bankalarda performans değerlemesi ve bir uygulama
Performance evaluation at banks and an application
- Tez No: 207830
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLGÜN KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüz bankacılık yönetiminde öne çıkan kavramların basında etkinlik ve verimlilik gelmektedir. Bu kavramların tasıdıkları öneme ragmen, yönetim sürecinin degerlendirilmesine yönelik çesitli problem alanları göz önüne getirildiginde, çogu kez standart bir biçime gelmis güvenli ve geçerli ölçüm tekniklerinin bulunmayısının performans ölçümlerinin gerçeklestirilmesini güçlestirdigi görülmektedir. 2000'li yılların baslarında yasanan finansal krizler, Türkiye'de finansal sistemde verimlilik, etkinlik ve karlılık gibi unsurların saglanması ve ölçülmesi konularını daha da ön plana çıkarmıstır. Çalısma, sayılan bu üç unsuru da bünyesinde barındıran ?performans degerlendirme? baslıgı altında toplanacaktır. Bankalarda performans degerlendirme konusu, kamu otoriteleri tarafından bankaların performansının gözetimi ve denetimi açısından önem tasıdıgı gibi banka yönetiminin geçmis dönem degerlendirmesi yapması, kararlar alması, yerinden ve merkezi denetim yapabilmesine olanak tanır. Genel olarak isletmelerde performans iki açıdan ele alınabilir. Biri insan kaynaklarının performansı, digeri de bundan daha genis bir degerlendirme olan, tüm isletme performansının izlenebildigi ve analizin çogu girdisinin V finansal tablolardan saglandıgı mali performanstır. Bu çalısmada bankaların mali performansı üzerinde durulmustur. Bankalarda performansın degerlendirilmesinde çesitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunlardan biri klasik bir yaklasım olan ve isletme performans ölçümlerinde de sık kullanılan oran yada rasyo analizidir. Bunun yanında bankaların finansal performans analizinde kullanılan diger yöntemler olarak da istatistiki yöntemlerin kullanıldıgı parametrik yaklasım ve matematik programlamadan yararlanılan non-parametrik yaklasım gösterilebilir. Ayrıca sayılan bu üç metodun dısında; çogunlukla oran analizinden olmak üzere istatistik ve matematik yöntemlerden de yararlanılan, hem sektörün hem de sektördeki her bir oyuncunun performansının analizine imkan tanıyan bir yaklasım daha mevcuttur. Çalısmada, CAMELS yaklasımı olarak adlandırılan model üzerine yogunlasılmıstır. Kamu bankalarının sektör içindeki performansının 2002 ? 2006 dönemi itibariyle degerlendirilmesinde CAMELS yaklasımı kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Efficiency and productivity are the leading concepts of today?s banking management. Although these concepts are important, when various problem areas for evaluating administrative process are envisaged, it is seen that lack of dependable and valid evaluation techniques which are used standartly, makes difficult to realize the performace evaluation. Financial crisis, which were realized at early 2000?s, brought ?achieving and measuring profitability, efficiency and productivity? in the foreground at financial system in Turkey. Our study includes performance evaluation in which these three factors ? profitability, efficiency and productivity ? takes place. Bank performance evaluation is more important for public authority since it provides supervision and control over the banks? performance and also enables lots of possibilities to the bank?s management for making backterm evaluations, taking decisions, doing local and central supervisions. Generally, perfomance can be discussed in two ways at firms. One is performance of human resources, the other is financial performance. That is more comprehensive in which whole firm?s performance can be followed and the most of analysis? input is provided with the financial statements. n this study, financial performace of banks? will be tried to deliberate on . VII Various methods are carried out for evaluating the performance of banks. One of them is ratio analysis which is a very classical approach and mostly used at measuring firm?s performance. In addition, parametric approach in which statistical methods are used and non-parametric approach which is carried out by using mathematical programming are the other approaches used for analyzing bank?s financial performance. Accept these three approaches, there is an approach which provides a possibility to analyze both sector and performance of each bank by using mostly ratio analysis and statistical and mathematical approaches. In this study; a model, called CAMELS approach had been deliberated on. CAMELS approach had been used at performance evaluation of public banks? in sector by the period of 2002 ? 2006.