Azerbaycan'da bankacılık sektörünün gelişimi: Sorunları ve çözüm önerileri
Development of banking sector in Azerbaijan: Problems and suggestions for solution of them
  1. Tez No: 207831
  2. Yazar: ELŞAD ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Azerbaycan Cumhuriyeti bagımsızlıgını kazandıktan sonra, milli bankacılık sisteminin olusturulması, 1992'de ?Merkez Bankası? ve ?Bankalar ve Banka Faaliyeti Hakkında? kanunlarının yürürlüge girmesinden sonra baslamıstır. 1996 senesinde bu kanunların yeni düzenlemelerinden hemen sonra ülkede iki asamalı banka sisteminin olusturulmasının hukuki temeli koyulmustur. Bu dönemde Azerbaycan'da milli bankacılık sisteminin serbestlesmesi ile beraberinde onun faaliyetine ve tüm bankacılık sistemine kontrolü de yeniden düzenleme kapsamına girmistir. Su anda Azerbaycan bankacılık sisteminde 44 banka faaliyet göstermektedir. Bunlardan ikisi devlet bankaları, on altısı yabancı sermaye ile kurulmus ortak ve yabancı bagımsız bankalar, yirmi altısı ise ticari bankalardır. Bu çalısmada, Azerbaycan'da bankacılık sektörünün olusumu ve gelismesi süreci konu edilmektedir. Birinci bölümde bankacılıgın tanımı, dogusu, gelisimi ve temel islevlerine ve bunun yanında uluslararası ve dünyadaki bankacılık sistemlerine yer verilmektedir. Bu tezde bankacılıgın Azerbaycan'da genis kesimler tarafından daha iyi anlasılmasında ve gelismesinde katkı yapması acısından genel tutulmus, bankacılık faaliyetleri ve ürünleri uluslararası ticari faaliyetlerle bir finansman aracı, ödeme sekilleri vb. gibi sekillerde ele alınmıstır. Tezin ikinci bölümünde önce Azerbaycan bankacılıgının bagımsızlıktan önceki ve sonraki dönemleri gelisimi ele alınmıstır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise Azerbaycan'daki bankacılık sektörünün ekonomi acısından önemi, sorunları ve bu sorunların çözüm yolları incelenmistir.
Özet (Çeviri)
After gaining independency, foundation of Azerbaijan national bank system mainly began in 1992 as soon as the laws ?On National Bank? and ?On Banks and Bank Activity? had been approved. The legal bases of forming two stage national bank system has been laid after new wordings of these laws were approved in 1996. Control system on total bank activity has been created together with the independency of national bank system in Azerbaijan. Nowadays there are 44 banks in Azerbaijan. Two banks out of 44 are the banks with state capital, sixteen of them are joint and foreign independent banks established with the participation of foreign capital and the rest twenty six are joint stock commercial banks. This study tells about process of formation and development of banking sector of Azerbaijan. In first chapter the finishing of banking it is creation development and the bases and International Banking and Banking system in the World. In this thesis, banking is discussed generally, in order to create better understanding for wide sections and to contribute it?s in Azerbaijani development. Second chapter firstly says about formation of banking before the independence and further in Azerbaijan. In the third and the last part, the importance of banking system in Azerbaijan economy, it?s problems and possible solutions have been studied.