Performans değerlendirme yöntemlerinin orta ve üst düzey yöneticilerinin iş başarısı üzerine etkisi: Azerbaycan Bakü'de özel bankalara yönelik bir uygulama
The effect of performance evaluation methods on business success of medium and high level managers: Research on private banks in Azerbaijan Baku
- Tez No: 569154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada performans değerlendirme yöntemlerinin orta ve üst düzey banka yöneticilerin iş başarısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma Azerbaycan Bakü`de bulunan özel banka çalışanları ile yürütülmüştür. Araştırma 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmanın amacı ve önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde performans ve performans değerlendirme hakkında bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde performans değerlendirme süreci ve performans değerlemenin kullanıldığı alanlar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde performans değerlendirme yöntemleri tek tek ele alınmış ve beşinci bölümde araştırmanın yöntemine değinilmiştir. Altıncı bölümde ise araştırmanın bulguları, sonuç ve önerilerine yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre performans değerlendirme yöntemlerinin“liderlik”,“görevi yönetme”,“değişime uyabilmek”,“iletişim”,“insanlarla ilişkiler”,“sonuç üretme”,“personel yetiştirme ve geliştirme”boyutları itibari ile orta ve üst düzey yöneticilerin iş başarısına üzerinde etkisinin anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir.. Ayrıca araştırmaya katılan yöneticilerin, uygulanan performans değerlendirme yöntemlerinin liderlik boyutuna, insani ilişkiler ve personel boyutlarına verdikleri cevaplar cinsiyet açısından anlamlı bir şekilde farklılık göstermektedir. SPSS 21.0 programı kullanılarak elde edilen analiz sonucunda bulgulara göre bankalarda uygulanan performans değerlendirme yöntemlerinin 36-45 yaş aralığındaki banka yöneticilerde 46 üstü banka yöneticilerine göre personel yetiştirme ve geliştirme açısından daha fazla önemli sonuçları olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ANOVA analizi ise katılımcıların bankada çalışma sürelerine göre uygulanan performans değerlendirme yöntemlerinin boyutlarına verilen cevapların istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymak için yapılmış ve anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of performance evaluation methods on the success of middle and high level bank managers were examined. The research was conducted with the private bank employees in Baku, Azerbaijan. The research is composed of six parts. In the first chapter, the aim and importance of the research is emphasized. In the second part, information was given about performance and performance evaluation. In the third chapter, the performance evaluation process and the areas where performance evaluation is used are given. In the fourth chapter, performance evaluation methods are examined one by one and in the fifth section, the method of research is mentioned. In the sixth chapter, the findings, conclusions and recommendations of the research are given. According to the results of the reseach, performance evaluation methods with dimensions of“leadership”,“task performance”,“adaption to change”,“communication”,“human relations”,“ceating output”,“employee training and development”effection in the job performances of the middle and high level managers were determinted that it significantly differentiated. The effect of the performance evaluation methods on the leadership dimension, human relations and employee training and development dimensions differ significantly in terms of gender. According to the results of the analysis by using SPSS 21.0, it was determined that the performance evaluation methods applied in private banks have more important results in terms of personnel training and development in the bank managers who are the age group of 36 to 45 years banks managers than who are over 46. Another ANOVA analysis was performed to determine whether the responses to the dimensions of performance evaluation methods applied according to the working hours of the bank were statistically significant and no significant difference was found.