Kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu ve bütçenin idari denetimi
Act of public financial management and control and managerial audit of the budget
- Tez No: 207858
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY BERKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Kamu mali yönetim sistemimiz 1927 yılında çıkarılan 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunuyla düzenlenmis ve az sayıda degisiklikle 77 yıldan bu yana yürürlükte kalmıs ve kamu mali yönetimini düzenleyen temel kanun olma niteligini sürdürmüstür. Bununla birlikte, Avrupa Birligi'ne girme sürecinde, yapılan elestirilerin belki de bir getirisi sonucu, kamu yönetiminde yeniden yapılanma çalısmaları çerçevesinde 24.12.2003 tarihinde 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu yayımlanmıs ve 1050 sayılı Kanunun uygulamasına son verilmistir. 5018 sayılı Kanunla mali yönetim ve kontrol sistemimiz bütünüyle yeni bir anlayıs çerçevesinde degistirilmis ve 1050 sayılı kanunun arka planda bıraktıgı etkinlik, verimlilik, saydamlık ve hesap verebilirlik kavramları üzerine insa edilmistir. Öte yandan mali yönetim ve bütçenin kapsamı genisletilmis ve bütçe bütünlügünün saglanması yönünde önemli bir adım daha atılmıs, planlama bütçeleme süreci yeniden tanımlanmıs, kamu kaynaklarının kullanılmasında performans esaslı bütçeleme ve çok yıllı bütçeleme öne çıkarılmıs, idarelerin yönetim sorumluluguna agırlık verilmis, bütçe ve muhasebe birliginin saglanmasına yönelik düzenlemelere yer verilmis, sonuç veya amaç odaklı bir mali yönetim sistemi kurulmaya çalısılmıstır. Bütçe hazırlama süreci yeniden düzenlenerek, bütçe hazırlama ve uygulama sürecinde kamu idarelerinin inisiyatifi artırılmıs, bütçenin uygulanmasına esneklik getirilmis ve kamu idarelerinin mali yönetim ve kontrol sistemi alanındaki görev, yetki ve sorumlulukları yeniden düzenlenmis, siyasi, idari ve mali sorumluluk birbirinden ayrılmıstır. Maliye Bakanlıgı ve Sayıstay Baskanlıgı'nın harcama öncesinde yapılan vize ve tescil islemlerine son verilerek, ön mali kontrol görevi idarelere devredilmis ve idarelerin mali yönetim ve kontrole iliskin görev ve yetkileri artırılmıstır. Ayrıca, Sayıstay denetiminin kapsamı genisletilmis genel yönetim kapsamında yer alan tüm idareler Sayıstay denetimine tabi tutulmus, kamuda muhasebe birligi saglanmıs, tüm hesapların konsolide edilmesine ve uluslararası karsılastırmaya imkan tanınarak mali istatistiklerin hazırlanması ve kamuoyuna sunulması öngörülmüstür. Son olarak yeni bir iç kontrol ve sürekli ve sistematik bir biçimde isleyen bir iç denetim sistemi kurulması amaçlanmıstır. ç kontrol mekanizmasının bir unsuru olarak harcama öncesi kontrol is, islem ve görevleri kanunla yeniden belirlenmis, iç kontrol alanında yönetim sorumlulugu anlayısı esas alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Our public financial management system was regulated by the act called ?Muhasebe-i umumiye? (General Accountancy) numbered 1050 which became effective in 1927 and this regulation has been effective for 77 years with a few modifications and remained the main regulation on public financial management. However, the act of ?Control and Management of State Finances? dated 5018 was published in 24.12.2003 in the attempts to rebuilt the public management presumably as a consequence of criticism on this subject in the process of entering European Community and the act numbered 1050 has been abolished. Our financial management and control system has been changed completely with a new concept under the act numbered 5018 and has been built on such concepts ignored by the act numbered 1050 as efficacy, productivity, transparency and accountability. On the other hand, scope of the financial management and budget was extended and an important step was taken toward obtaining continuity of the budget, process of planning and budgeting was redefined, performance-based budgeting and multi-annual budgeting were made more important in utilization of public sources, managerial responsibility of the governing offices was emphasized, new regulations to provide budget and accountancy continuity took place and attempts were made to establish a financial managerial system which was outcome- and aimfocused. Initiative of the public offices was increased in preparation and implementation of the budget; flexibility was obtained in the budget-management; duties, responsibilities, and authorities of the public offices in financial management and control systems were re-defined; and political, managerial and financial responsibilities were separated by re-establishing the process of budget preparation. Visa and registration transactions carried out by Department of Finance and Government Accountancy Bureau prior to the expenses were brought to end and pre-financial control procedures were delivered to the local offices and duty and authority of the local offices on financial management and control were increased. Furthermore, scope of audit of Government Accountancy Bureau was extended and all offices subjected to general management system were subjected to control of Government Accountancy Bureau, accountancy uniformity and continuity was obtained in the public management and it was expected to prepare financial statistics and submitting these statistics to the public by allowing consolidation and international comparison of all accounts. Finally, it was intended to found a new internal control system and a new internal audit system acting continuously and systematically. Control work, procedure and task prior to expenses as a part of internal control mechanism were regulated by the act and field of internal control was based on the concept of managerial responsibility.