Karışım deneylerinde ortogonal blok tasarımların oluşturulması üzerine bir inceleme
A study on the construction of the orthogonal block designs in mixture experiments
  1. Tez No: 207887
  2. Yazar: ALTAN PELİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KEMAL ŞEHİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Film, gıda, petrol, ilaç ve lastik gibi sanayileri içeren çesitli endüstriyel arastırmalarda, ürün bilesenlerin belirli oranlarda karısımından olusmaktadır. Maksimum üretim performansı açısından degiskenlerin optimum oranlarının bulunması önemli bir problemdir. Karısım deneyleri ise, bu problemlerin çözümüne yönelik etkili yöntemler içermektedir. Bu nedenle, isletmelerin kalite iyilestirme çalısmalarında karısım deneyleri önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalısmada, karısım deneylerinde kullanılan tasarımlar incelenmistir. Scheffé modelleri temel alınmıs ve ardından, Scheffé modellerine alternatif modeller tanıtılmıstır. Daha sonra, iki veya daha fazla ortogonal bloklu q 3 bilesene sahip tasarımların olusturulmasında genel yöntemler incelenmistir. Tasarımlar spesifik özelliklere sahip Latin kareler ile olusturulmus ve Draper ve Prescott tarafından verilen dört ve bes bilesenli tasarım yapıları ile genellestirilmistir.
Özet (Çeviri)
In varieties of industrial research including film, food, petroleum, pharmaceuticals, and rubber, the product is a mixture of several ingredients. An important problem is to find the optimum proportions of ingredients in order to maximize the product performance. Mixture experiments include effective tools in determining such optimum proportions. So, mixture experiments play an important role in quality improvements studies of the companies. In this study, the designs that are used in experiments with mixtures are examined. Scheffé models are mentioned and then the alternative models of Scheffé models are introduced. After that, general method of constructing designs for q 3 mixture components in two or more orthogonal blocks are examined. The designs are built from Latin squares with specific properties and are generalizations of those for four and five components given by Draper and Prescott.