İşyerinde Yıldırma (Mobbing) ve Yıldırma Üzerine Bir Araştırma
Mobbing at Work and a Research on Mobbing
- Tez No: 207888
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
syerlerinde düsmanca tutumların sergilendigi zarar veren, yıkıcı eylemleri tanımlamada kullanılan ve magdur üzerinde somut iz bırakan fiziksel siddet ya da bir kereye mahsus yasanan çatısmadan daha derin anlam tasıyan yıldırma, psikolojik, fiziksel ve sosyal mutsuzluga sebep olan, ahlaki olmayan kötü niyetli bir davranıs biçimidir. Amaç, hedef alınan kisiyi zalimce, kötü niyetli ve asagılayıcı tavırlarla yıldırmak ve onu isten ayrılmaya zorlamaktır. Yıldırma davranıslarının olusumunda hem kisilik özellikleri hem de örgüt özellikleri rol oynamaktadır. Ayrıca toplumsal norm ve degerler ile ülkede yasanan ekonomik kriz ya da bu konuyla ilgili yasal boslukların bulunması da yıldırmaya neden olmaktadır. Yıldırmanın etki alanı oldukça genistir. Yıldırmadan sadece hedef degil, örgüt (isveren) ve toplumda zarar görmektedir. Bu çalısmada isyerinde karsılasılan yıldırma olgusunun yazındaki gelisim süreci incelenmekte, olgunun kavramsal çerçevesi çizilmekte, yıldırmanın olusum süreci; ortaya çıkıs nedenleri; magdur, örgüt ve toplum üzerindeki etkileri ele alınmakta, yıldırmayla mücadele etmede önem tasıyan kilit unsurlara deginilmekte ve Dünya ülkeleri ve Türkiye'de yapılmıs ve yapılmakta olan hukuksal düzenlemelere yer verilmektedir. Çalısmada kar topu örneklemesi yöntemiyle yapılan anket uygulaması ile kuramsal bölümde incelenen konuların görgül bir arastırmayla desteklenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mobbing used as a definition of destructive events on human attitude is an immoral and bad intended behavior affecting the person physically and psychologically also leads the person or people to social unhappiness. The aim of mobbing is to force a person out of the workplace through unacceptable behaviors. Personal and organizational behaviors form the features of mobbing. Social norms, economic situation in the country or legal loopholes can be the reasons of mobbing. The sphere of influence of mobbing is quite wide. The negative impacts of mobbing can be seen not only in the targeted person or people but also in the society and in the organization. In this thesis, mobbing and its progress in the literature with its effects upon human nature, society and organizations is studied by determining the frames of mobbing and pointing out its reasons of appearance with sample legal legislations taken from the Turkey?s and other countries? laws. It is also aimed in this study to support the ideas by a survey using snow ball sampling.