Muhadram Zirr b. Hubeyş el- Kûfî (Ö. 82/701) ve rivâyetleri
Mukhadram Zirr b. Hubaish al-Kufi and his narratives
  1. Tez No: 785979
  2. Yazar: OĞUZ TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KANARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Hz. Peygamber'i (s.a.v.) göremediği için muhadram kabul edilen, aynı zamanda tâbiînin büyüklerinden biri olan Zirr b. Hubeyş'in (ö. 82/701) hayatı ve rivâyetleri ele alınmıştır. Kûfe'de bulunan Benî Esed kabilesine mensup olan Zirr, hicri ilk asrın en önemli ilim merkezlerinden olan Kûfe ve Medine'de eğitim almıştır. Sahip olduğu ahlakî, ilmî ve zahidane yaşantısı çevresine ve öğrencilerine örneklik teşkil etmiştir. Hatta bu meziyetleri kendisinden övgüyle söz edilmesine vesile olmuştur. Zirr b. Hubeyş, Abdullah b. Mes'ud (ö. 32/652-53) ve Ubey b. Kâ'b (ö. 33/654) başta olmak üzere birçok önemli sahâbîden hadis almış ve kıraat öğrenmiştir. Kûfe'de ise aralarında kıraat imamı Âsım b. Behdele gibi önemli isimlerin bulunduğu birçok öğrenci yetiştirmiştir. Zirr'in Kütüb-i Sitte'de toplam yetmiş rivâyeti olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde Zirr b. Hubeyş'in hayatı, kişiliği, ilmî yönü ele alınmıştır. İkinci bölümünde ise Kütüb-i Sitte'deki bazı rivâyetleri isnâd ve muhteva açısından incelemeye tabi tutulmuştur. İsnâd ve muhteva açısından analizi yapılan rivâyetlerin konuları şunlardır: Kadir gecesinin tespiti, Eyyamu'l-biyd, cuma günü orucu, Hz. Ali'nin fazileti, uğursuzluk ve Muavvizeteyn.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and narratives of Zirr b. Hubaish (d. 82/701), who was accepted as a“mukhadram”because he could not see Holy Prophet (pbuh), and who was also one of the great“tâbi'ūn”, were discussed. Zirr, who is a member of the Asad tribe in Kufa, received education in Kufa and Medina, which were the most important centers of science in the first century of the Hijra, with his interest in learning. His moral, scientific and religious life set an example for his environment and his students. In fact, these features have caused him to be praised. Zirr b. Hubaish, Abdullah b. Mas'ud (d. 32/652-53) and Ubay b. Ka'b (d. 33/654) He learned hadith and recitation from many important prophets, especially. In Kufa, Asim b. Behdele he trained many important students such as. It has been determined that Zirr has a total of seventy narrations in Kutub-i Sitte. In the first part of this study, Zirr b. Hubaish; life, personality, scientific aspect are discussed. In the second part, some of his narrations in Kutub-i Sitte are examined in terms of isnâd and content. The subjects of his narrations analyzed in terms of isnad and content are as follows: Determination of the night of Qadir, Ayyamu'l-biyd, fasting on friday, Ali's virtue, bad luck and Muavvizeteyn.