Latent Değişkenli Yapısal Denklem Modellerine ilişkin Bir Uygulama
Application of Structural Equation Models with Latent Variables
- Tez No: 207891
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞAHAMET BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Halkla İlişkiler, İstatistik, Econometrics, Public Relations, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Latent Degiskenli Yapısal Denklem Modelleri (LDYDM), Dogrulayıcı Faktör Analizi, Path Analizi ve Regresyon Analizinin bir modelde toplanıp sentezlenmesinden dogmus bir istatistik yöntemidir. Bununla beraber LDYDM'yi söz konusu analizlerden ayıran en önemli farklılık, açıklayıcılıktan ziyade dogrulayıcı olarak kullanılmasının daha uygun olmasıdır. LDYDM'nin diger istatistiksel yöntemlerle karsılastırıldıgında; göreceli olarak daha esnek varsayımları modele dahil edebilme, latent degisken basına birden çok gösterge degisken kullanıp ölçme hatalarının etkisini gidererek Dogrulayıcı Faktör Analizi ile ölçme modeli kurabilme, ölçme hatası içermeyen ?saf? latent degiskenler arasındaki esanlı iliskileri tahmin edebilme, tek tek katsayılarının yanı sıra bütün modeli genel olarak test edebilme ve hata terimlerini de modelleyebilme gibi üstünlükleri vardır. Pazarlama modellerinde ve müsteri iliskileri yönetiminde LDYDM'nin uygulandıgı bu tezde marka sadakati, güven, müsteri memnuniyeti, algılanan ürün degeri, algılanan kalite, müsteri beklentileri, marka degistirme maliyeti ve marka imajı latent degiskenleri için ölçme modeli kurulduktan sonra bu latent degiskenler arasındaki esanlı iliskiler belirlenmis ve Türk cep telefonu makinesi pazarında, cep telefonu markaları için bir marka sadakati modeli olusturulmustur. 770 cep telefonu kullanıcısına uygulanan anketin verileri kullanılarak, modeldeki degiskenler arasındaki iliskiler LDYDM uygulanarak test edilmis ve elde edilen sonuçlar, kuramsal olarak ortaya konulan hipotezleri desteklemistir.
Özet (Çeviri)
Structural Equation Modeling (SEM) is a hybrid technique that encompasses aspects of confirmatory factor analysis, path analysis and regression, which can be considered as special cases of SEM. However, SEM is suggested as confirmatory, rather than exploratory modelling; thus, it is suitable to theory testing, rather than theory development. Advantages of SEM compared to other statistical methods include more flexible assumptions, use of confirmatory factor analysis to build measurement model that reduces effect of measurement error by having multiple indicators per latent variable, the ability to estimate predictive relationships among ?pure? latent variables that are uncontaminated by measurement error, the desirability of testing models overall rather than coefficients individually, and the ability of modeling error terms. The main aim of this dissertation is at reflecting on the role of SEM in marketing modeling and customer relationships management. In this dissertation, after building the measurement model for the latent variables of brand loyalty, trust, customer satisfaction, perceived product value, perceived quality, customer expectations, brand switching costs, and brand image, the relationships between these factors and brand loyalty, and the relationships among these factors are examined in the Turkish mobile telephone machine market. Data was obtained from 770 mobile telephone users via questionnaire, and have been analyzed by SEM in order to test all the relationships among variables in the model. The findings supported the maintained hypothesis, which are consistent with the theoretical framework