Kurumsal sosyalizasyon uygulamalarının birey-kurum uyumuna etkileri
The Effects of Institutional Socilization Applications on Person to Organization Fit
- Tez No: 207903
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR N. TİMURCANDAY ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Birey-örgüt uyumu ile ilgili yapılan arastırmalar kisilerin örgütleri ile uyum saglamaları halinde is doyumu, örgütsel baglılık degiskenlerine ait puanların artacagı, buna karsılık ise devamsızlık, is devri, rol çatısması ve rol belirsizligi degiskenlerine ait puanların azalacagı çıkarsamasında bulunmaktadırlar. Birey-örgüt uyumu örgütsel sosyalizasyon taktigi kullanılarak gerçeklestirilmektedir. ?Kurumsal Sosyalizasyon Uygulamalarının Birey-Kurum Uyumuna Etkileri? konulu bu çalısma kapsamında, zmir'de konuslu askeri egitim kurumundaki kurumsal sosyalizasyon uygulamaları seçilen örneklem kitlesi esas alınarak, likert tipi anketlerle elde edilen veriler istatiksel metotlarla analiz edilerek yorumlanmıstır. Bu tezde birey-kurum uyumu mesleki, varsayımsal kültürel degiskenler ve kisilik boyutlarında ele alınmıs olup, sosyalizasyon taktiklerinin bireylerin bu boyutlardaki uyum sürecine etkileri arastırılmıstır. Ayrıca, bu boyutlar arasındaki iliskiler ile boyutları olusturan degiskenler açısından demografik degisken grupları arasındaki farklılıklar arastırılmıstır. Arastırmada; (1) Demografik degiskenlerden yas grupları arasında sadece mesleki boyut açısından; Egitim temelli demografik degiskenler yönüyle sadece is doyumu açısından farklılıklar, (2) Örgütsel sosyalizasyon taktikleri ile örgütsel baglılık ve is doyumu arasında iliskiler, (3) Örgütsel sosyalizasyon taktikleri ile bazı kisilik faktörü arasında iliskiler belirlenmis olup, (4) Örgütsel sosyalizasyon taktikleri ile mesleki boyut arasında iliski belirlenmemistir
Özet (Çeviri)
Researches on person to organization fit suggest that employee fitting their organizations have higher job satisfaction and organizational commitment while the organizations have lower rate of absenteeism, turnover, role conflict and role ambiguity as well. Person to organization fit is realized with organizational socialization programs facilitating various socialization tactics. This dissertation titled as ?The Effects of Institutional Application on Person to Organization Fit? aims to research outcomes of applications of institutional socialization tactics applied by military training center, located in zmir/Turkey. Majority of the second grade cadets are sampled and empirical data collected via likert-type questionnaire is analyzed by various statistical methods and evaluated respectively. This dissertation refers to three dimensions, namely professional, so assumed cultural and personality in the scope of person-organization fit, and examines the effects of institutional tactics during the fitting process in the mentioned dimensions. Moreover, relationships among the fitting dimensions, and variances among demographical groups in view of dimensional perspectives are studied herewith. The outcomes of the research indicate the following relationships among selected variables: (1) Variances among age groups from professional dimension perspective, and demographical variables referring educational status from job satisfaction perspective, (2) Relationship between one socialization tactics, organizational commitment and job satisfaction, (3) Relationships between some personality factors out of 16 factors and socialization tactics, (4) No relationships between socialization tactics and professional dimension. Key Words :1) Organizational Socialization, 2) Socialization Tactics, 3) Job Satisfaction, 4) Organizational Commitment, 5) Personality Factors.