Yatırım ikliminin geliştirilmesinde vergi politikalarının rolü: Türkiye örneği
The role of tax policies on improvement of investment climate:the case of Turkey
- Tez No: 207907
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bireysel ve toplumsal refah artışına yönelik tüm iktisat politikaları, hükümetler açısından öncelikli performans ölçütü olarak değerlendirilmektedir. Büyüme teorileri ile ilgili literatürde politika ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkiyi açıklayan bir çok yaklaşım vardır. Bu yaklaşımları iki temel kategoride toplamak mümkündür. Bunlardan birinicisi, hükümet politikalarının iktisadi büyümeyi etkileyen bir araç olduğunun kabulüdür. Diğer kategoriye göre ise hükümetler ekonomiye herhangi bir şekilde müdahale etmemelidir. Bu çalışmada analize konu olan yatırım iklimi, reel ekonomileri temsil eden yatırım değişkeninin nicelik ve nitelik yönünü etkileyen tüm faktörleri bir bütün olarak kapsamaktadır. Hükümet politikaları açısından yatırım iklimi, iktisadi büyümeyi hızlandırmaya yönelik bir aktarım mekanizmasını temsil etmektedir. Bu analize yönelik olarak ele alınan teorik çerçeve ve yöntem analizlerinden hareketle oluşturulan ?kurumlar vergisi oranı yatırım ikliminin iyileşmesi üzerinde etkilidir? ve ?efektif kurumlar vergisi (tarafımızdan hesaplanan) oranındaki düşüş (vergi teşvikleri, yasal vergi oranı düzenlemeleri) yatırım iklimini iyileştirmektedir? hipotezleri test edilerek politika önerileri geliştirilecektir. Türkiye örneğinde yatırım iklimini iyileştirmeye yönelik analitik bulgular değerlendirildiğinde, tarafımızdan hesaplanmış olan efektif vergi oranları, yasal vergi oranlarına göre daha etkin sonuçlar ortaya koymaktadır. vi Analizlerden elde edilen bu sonuçlar yatırımın içsel fonlar teorisi ile uyumludur ve analizin temel hipotezini doğrulamaktadır. Ancak, yatırım iklimi açısından yasal vergi oranının anlamsız, efektif vergi oranının ise yatırımlar üzerinde anlamlı etkiye sahip bir değişken olduğu tespit edilmiştir. Türkiye'de vergi teşvikleri içinde en büyük pay, yatırım indiriminine ait olduğundan söz konusu sonucun yatırım indiriminden kaynaklandığı söylenebilir. Bu çerçevede Türkiye'de 2006 yılı başından itibaren yatırım indirimin kaldırılmış olmasının gelecekte yaratacağı etkiler, politika yapımcıları tarafından titizlikle takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Economic policies towards increasing individual and social prosperity are primary performance criterion for governments. There are many approaches explaining the relation between policy and econamic growth in the litareture. These approaches can be organised in two categories. The first group of approaches accepts that government policises as an effective tool for economic growth. To the second, governments should not intervene in anyway to economy. The investments climate analysed in this study, comprises all the factors that affects both qualitative and quantative aspect of investment. Investment climate represents transfer mechanism for the government policies towards economic growth. Depending on the theoretical perspective and methodological analises considered in this study, hypothesis of ?Corporate income tax is effective on improving investment climate? and ?Decline in effective corporate income tax rates (tax incentives, statuory tax rates regulations) improves investment climate? have been tested and policy proposal has been built up. According to the analytical findings, effective corporate income tax rates (calculated in this study) puts more efficient result, than statuory tax rates in Turkey. While statuory tax rate is not significant variable, effective tax rate is a viii significant variable fort the investment climate. This result is appopriate with the theory of internal found of investment and confirms the main hypothesis of the analysis. The investment deduction has biggest share in whole tax incentives so that it can be said that the results mentioned originates from the investment deduction. In this respect, the effects of the removal of the investment deduction in Turkish Tax System has to be folloved carefully by the policy makers.