Buhari'nin 'halku ef'ali'l-ibad' adlı eserinin hadis ilmi açısından tetkiki
Evaluation of Bukhari's writen work which is 'halku ef'ali'l-ibad' for the hadith science
- Tez No: 207908
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR URALER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Halku ef`âli'l-ibâd, Buhârî'nin kelâmî meseleler üzerine kaleme almıs oldugu eseridir. Buhârî bu eserinde, slam düsünce tarihinde, kültür mirasımıza etki yapan en önemli olaylardan birisi olan Mihne sürecinin temelini teskil eden ?Halku'l-Kur'ân? meselesine yer verir. Ve bu süreçte çagdası olan isimlerin, halku'l Kur'ân'a dair görüslerine yer vererek, Buhârî, insanın fiillerinin, tıpkı insanın kendisi gibi Allah'a tarafından yaratıldıgını ispata çalısır. Bu, tüm ehl-i sünnet âlimlerine ait olan görüstür. Buhârî Halku ef`âli'l-ibâd adlı eserinde Kur'ân ve Sünnet'ten deliller getirerek temellendirdigi ehl-i sünnet'in görüsünü bizlere sunmaktadır. Bu eser isledigi konuları bakımından bir kelâm eseri, kullandıgı delilleri bakımından ise bir hadîs eseridir.
Özet (Çeviri)
Halku ef`âli?l-ibâd, mentions about kelâmî topics which is Bukhârî?s writen work. In this work Bukhârî gives place for matter of ?Khalku?l-Kur?ân? which is in the basis of ?Mihne? process that is most considerable event, effecting our cultural heritage in Islamic thought history. In this process, with the same point of view of those period?s companions, Bukhârî demonstrates that deed of humans is created by Allah as he had created human physically. All of ehl-i Sunnah?s scholars are sharing the same opinion. Bukhârî proves this ehl-i sunnah?s opinion, with the evidences which is brought from Kur?ân and Sunnah. This book is in the matter of topics work of Kelâm but in the matter of proves it is a work of hadith.