Profesyonel futbol kulüplerinde marka değeri kavramı ve marka çağrışımlarının önemi, bir uygulama
Brand equity, importance of brand associations in professional football clubs, a resarch
  1. Tez No: 207916
  2. Yazar: ENGİN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Profesyonel sporlar, günümüzde dünyanın hemen her kösesinde gördügü büyük ilginin de katkısıyla, spor pazarlamacılarına büyük olanaklar saglamakta, büyüyen bir endüstri halini almaktadır. Son yıllarda pek çok sirket, spora yatırım yapmakta, spor olaylarına, organizasyonlara, kulüplere, sporculara sponsor olmaktadır. Burada sirketler, spor olayları aracılıgıyla, ürünlerinin bilinirligini arttırmayı, tüketicilerin zihninde yer edinmeyi, rakiplerinden bir adım öne çıkmayı amaçlamaktadır. Spor takımlarında marka degeri kavramı, pek çok unsurun bir araya gelmesiyle olusmaktadır. Basarı, spor takımları için marka degerinin olusmasına olanak saglayan en önemli unsurlardan birisidir. Basarı ile taraftarların, medyanın ve dolayısıyla sirketlerin de ilgisi artacaktır. Bununla birlikte, marka yönetiminin kulüpte basarıyla uygulanması, ürün genislemelerinin saglıklı bir sekilde gelistirilmesi, kulübün yüksek bir marka degerine sahip olmasına yardımcı olabilecek önemli etkenler olarak karsımıza çıkmaktadır. Günümüzde futbol dünyasında, kulüpler de sirketler gibi yönetilmeye baslanmıstır. Büyük sponsorluk anlasmaları, yıldız sporcuların ürün satısı yapılabilmesi adına transferleri, büyük yayın gelirleri gibi konular ve giderek artan rekabet ortamı, kulüpleri futbol tüketicileri gözünde olumlu çagrısımlar yaratmak durumunda bırakmaktadır. Yüksek bir marka degerine sahip olabilmek için gerekli olan unsurlar; marka farkındalıgı, marka baglılıgı, algılanan kalite ve marka çagrısımlarıdır. Marka degerini olusturan unsurlardan marka çagrısımları, takım sporları yapısında basarı, yıldız oyuncu, yönetim, teknik direktör, stat, logo dizayn, ürün dagıtımı, gelenek, taraftar kimligi, nostalji, gurur, kaçıs, arkadas grubu, önem, bilgi gibi farklı boyutlardan etkilenmektedir. Bu çalısma da, günümüzde giderek büyüyen ve hemen her çevreden büyük bir ilgi gören futbolun, tüketicileri konumundaki futbol taraftarlarının takımlara olan bakıs açısını, marka çagrısımları aracılıgıyla gözlemlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent days, professional sports has an increasing interest around the world, provide big oppurtunities for sports marketers and also become an industry. Decades, many companies invest sports events, clubs and athletes. Companies would like to increase awareness of their products/services and overcome their rivals. Brand equtiy concept in professional sport teams can be constructed by many elements. Success is one of the most important elements to construct brand equity for sport teams. If there is a success, it means the interest of people, media, and companies will be increased. Also, brand management and product extensions are important elements to construct higher brand equtiy. In football world, the clubs started to be managed like companies. Because of big sponsorship contracts, transfer of star players to sell merchandising, big broadcast revenues and increasing competitive environment, the clubs must create positive associations in sports consumers? minds. Brand awareness, brand loyalty, perceived quality and brand associations are elements that to have brand equity. In team sport setting, brand associations can be influenced by different dimensions like success, star player, management, head coach, stadium, logo design, product delivery, tradition, fan identification, nostalgia, pride, escape, peer group acceptance, importance and knowledge. This study aims to watch football fans? opinion about their favorite teams by using brand associations.