Kur'âna göre ahiretteki diyaloglar
Accordingto holy Quran the dialogues in the nex world life
  1. Tez No: 207915
  2. Yazar: İRFAN ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAKUP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, Allah'ın varlıgı ve birliginden sonra üzerinde en fazla durdugu konuâhiret akîdesidir. Âhiret, kıyametin kopmasıyla baslayan ve bir takım safhaları olan, insanlarındünyada yapıp ettiklerinin karsılıgını bulacakları ebedî hayatın adıdır.Âhiret hayatı ve bu hayata iliskin sahneler, tasvirler ve çesitli manzaralar, Kur'ân'daönemli yer tutmaktadır. Neredeyse hemen her sûre'de âhiret hayatından söz edilmekte veya birsekilde âhiret hayatına isâret edilmektedir. Bunun nedeni âhiret hayatının Kur'ân'ın temelilkelerini ve ana hedeflerini pekistirmeye yönelik en güçlü etken olmasıdır.Kur'ân kıyamet günü ve onun nasıl olacagından, Ahiret hayatından, cennet ve cehannemhayatından,...vs. bahseder. Kur'ân'da ahiret hayatına iliskin diyaloglar yer alır. Örnegin; Cennetve Cehannem ehli arasında, Cennettekilerle cennet bekçileri, Cehennemdekiler le Cehennembekçileri arasındaki konusmalar.Bu çalısmada, ben Kur'ân'ın ahiret hayatına iliskin açıkladıgı bu diyaloglardanbahsetmeye çalıstım.
Özet (Çeviri)
Outside existence of God and his union, the one of themes that the Quran emphasizes muchon it is the next world (akhirah) faith. The next world life is name of the endless life, that startsafter the Dooms Day (Qiyamah) and has some phases in which everybody is going to take thereply of the actions that did itself in the this world.The next world life and the stages, and descriptions, and the some appearances in itselfreserves an important places in the Quran. Almost in the very much sections of the Quran, it istalked about the next world life or indicated it. Because the next world life is the most strongfactor that intensities the basic principles of the Quran and its basic aims.The Quran mentioned about the Dooms Day and how it happens, and the next world lifeand the life of the Heaven (jannah) and the Hell (jahannam), etc. In the Quran it is mentionedabout the dialogues concerning the next world life. For example; the dialogues between thepeople of the Heaven and people of the Hell, and the guards of the Heaven and the Hell withpeople which are in the Heaven and the Hell.In this thesis, I am mentioned about the dialogues that the Quran explained concerning thenext worl life