Yazılı basın işkoluna eleman yetiştirmede üniversitelerin gazetecilik bölümlerinin etkinliği
The efficiency of the journalistic departments of the univercities due to the training of the staff for print media sector
- Tez No: 207918
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP YELDA KABAN KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
çinde bulundugumuz iletisim çagında önemi her geçen gün artan basın sektörününtoplum üzerindeki etkileri yadsınamaz. Toplumsal degisim ve gelisimde bu denli etkili olanbir sektörün iyi islemesi, içinde bulundugu toplumu da olumlu etkileyecek, hattagelismisligini arttıracaktır. Küresellesmenin etkilerinin her alanda hissedildigi çagımızda,basın sektörüne eleman yetistiren iletisim fakültelerinin önemi de her geçen gün artmaktadır.Buna karsılık çesitli platformlarda dile getirilen `iletisim fakültelerinin islevsizlesmesidolayısıyla basın sektörünün eleman taleplerine cevap veremez duruma geldikleri' iddiaları,irdelenmesi gereken önemli bir konudur. Medya sektöründe çalısanların daha iyi bir egitimsürecinden geçmelerinin önemli oldugu fikriyle hareket edilen bu tez çalısmasında bir yandaniletisim fakültelerinde verilen egitim birçok yönden incelenirken, diger yandan da basınsektörü mercek altına alınarak, bu alanda yapılan tartısmalara ısık tutulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The effects of the media sector which importance is day-by-day growing in the era of the communication which is actually lived cannot be denied. The wel! performing o: a sector, which is effective in such big level in the social change and development, will affect in a positive way the society belongs to it also will increase the modernization level of the society. In our era in which the effects of the globalization are felt in every filed, the importance of the communication faculties which are giving graduates for the media sector is growing day-by-day. Against to this, the claims mentioned in the diverse platforms that“due to the uselessness of the faculties of communication the staff demand of the media sector cannot be covered”are an important subject which has to be taken in consideration. In herein thesis work which is performed with the idea that is important that the employers of the media sector to have a better educational program; on the one hand there was analyzed the education given in the faculties of the communications from many aspects. On the other hand, the media sector has closely analyzed, and there has tried to highlight the arguments made in this field.