Televizyon izleme ölçümleri ve program planlamasındaki rolü
Television audience measurement and it?s role in programme planning
- Tez No: 207922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
nternet gibi yeni medyaların ortaya çıkmasına karsın televizyonlar günümüzdeen etkili kitle iletisim aracı olma özelligini sürdürmektedir. Buna baglı olarakreklamcıların ve reklamverenlerin birincil medyası olma konumunu da korumaktadır.Bu nedenle izleyici kitleyi tanımlamak ve çözümlemek, buna göre reklam ve programplanlaması yapmak amacıyla gerçeklestirilen televizyon izleme ölçümlerinin önemiher geçen gün artmaktadır. Televizyon kanallarının program planlama stratejileri isetamamen bu ölçümler üzerinden elde edilen verilere göre yapılmaktadır. Bu çalısmadatelevizyon izleme ölçümlerinin ticari televizyon sistemi içerisinde programplanlamasındaki rolü ortaya konmakta; bu rolün baskın ve belirleyici hale gelmesininprogramlar üzerindeki etkileri tartısılmaktadır
Özet (Çeviri)
Despite the fact that new medias came into being such as Internet,televisions still keep being the most efficient mass communication tool.Accordingly, it is still the primary medium of advertisers and their clients, too.Thus, the importance of the television viewing measurements, which arerealized with the aim of diagnosing and analyzing the target audience; andplanning the advertisement and programs schedules, increase day by day. TVchannels? strategies of program planning depends totally on the findings ofthese measurements. In this study, the role of television viewingmeasurements in the programme planning of commercial television system isexposed and the effects this role, which has become dominant anddeterminative, on the programmes is discussed.