Yatılı ve gündüzlü ilköğretim okulunda öğrenim gören kız adölesanların antropometrik ölçümleri, beslenme durumları, beslenme alışkanlıkları ve diyet örüntülerinin tespiti
The determination of antropometric measurements, the state of nutrition, the habit of nutrition and diet programmes of the girl who are educated in the day and boarding school
  1. Tez No: 215413
  2. Yazar: GÜL BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırma yatılı ve gündüzlü ilköğretim okulunda öğrenim gören kızadölesanların beslenme durumlarını, beslenme alışkanlıklarını, antropometrikölçümlerini, fiziksel aktivitelerini ve diyet örüntülerini belirlemek amacıyla planlanıpyürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Araştırma Samsun ili Vezirköprü ilçe merkezindeMilli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Gazi Pansiyonlu İlköğretim Okulu, Yatılı Bölgeİlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu'na devam eden 266 öğrenci üzerindeyürütülmüştür. Araştırma grubunu oluşturan öğrencilerin 133'ü yatılı 133'ügündüzlüdür. Anket formu araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve uygulanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 11.0 for Windows (Statistical Program forSocal Sciences) istatistik paket programı kullanılmıştır. Adölesanların antropometrikölçümleri, enerji ve besin öğeleri ve fiziksel aktivite durumlarınındeğerlendirilmesinde aritmetik ortalama ( x ), standart sapma (S), alt ve üst değerlerhesaplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede ki-kare (?2) testi, t testi, sayı ve yüzdedağılımları alınmıştır.Araştırma sonucundan elde edilen verilere göre adölesanların yaş ortalamaları13.32 ± 1.03 yıl olup yatılı adölesanlarda yaşayan birey sayısı ortalama 7.9 ± 2.6iken gündüzlü adölesanlarda 5.3 ± 1.7'dir. Yatılı adölesanların ortalama 4.9 ± 1.9kardeşe, gündüzlü adölesanların 2.7 ± 1.5 kardeşe sahip olduğu görülmektedir.Adölesanların günlük televizyon izleme süreleri yatılı ve gündüzlü olmalarına görefarklılık göstermekte (p0.05).Adölesanların %52.3'ü üç öğün, %36.1'i dört öğün ve %11.7'si iki öğüntüketmektedir. Her iki grupta en fazla atlanan öğle öğünü; yatılılarda %39.8,gündüzlülerde %53.2 olarak belirlenmiştir. Adölesanların çoğunun (%40.4) öğünleri?canı istemedikleri? için atladıkları görülmektedir. Adölesanların öğün aralarında enfazla su (%10.6), simit (%9.1), çikolata-gofret (%8.5), çay (%8.3), meyve suyu, kek? pasta (%7.8) tükettikleri görülmüştür. Adölesanların reklâmların etkisiyle satınaldıkları yiyeceklerin başında çikolata ve gofret (%27.3), bisküvi (%16.5) ve cips vekuruyemişler (%15.6) gelmektedir. Adölesanların yeme isteğine engel olan durumlarsırasıyla canın istememesi (%31.6), iştahın olmaması (%24.7) ve kilo almaktankorkma (%13.7) olarak ortaya konulmuştur.Adölesanların fiziksel aktivite olarak en çok voleybol oynadıkları ve yürüyüşyaptıkları görülmüştür. Adölesanların günlük toplam enerji harcamaları ortalama1857.3 ± 242.4 kkal; yatılı adölesanlarda ortalama 1864 ± 221.0 kkal, gündüzlüadölesanlarda ortalama 1850.1 ± 262.8 kkal olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been programmed and concluded to determine theadolescent girls-who are day and boarding primary school students-nourishmentactivities, habits, anthropometrics measurement, physical activities and dietprogrammers the research is performed in Samsun-Vezirköprü on 266 girls who arestudents at Gazi Boarding Primary School and Atatürk Primary School bounded tothe Ministry of Education. 133 of the students who have been researched areboarding school students and 133 of them are day school students. The questionnaireform has been prepared and applied by the researcher. For Datum evaluation, SPSS11-0 for windows (Statistic program for social sciences) has been used. Foradolescent anthropometries measurement, energy and nourishment elements,physical activity and conditions? evaluation; arithmetical average ( x ), standartdeviations (S), lower and values has been calculated. For statistical evaluation kisquare (?2) test, number and percent dispersion have been takenTo the research results, adolescents age averages are 13.32 ± 1.03 years old;while number of the boarding school students are at the average of 7.9 ± 2.6 the dayschool students are at the average of 5.3 ± 1.7.