Kitle iletişim araçları karşısında özel hayatın korunması
Protection of private life against mass communication means
  1. Tez No: 207927
  2. Yazar: METİN KUKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SULTAN ÜZELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalısmada kitle iletisim araçları aracılıgıyla kisinin özel yasamının gizliligine yapılan hukuka aykırı müdahalelerde özel ve kamu hukuku açısından bireyin korunma yolları incelenmistir. Özel yasamın gizliligi bir kisilik hakkı degeridir. Bu nedenle Medeni Kanun`un 23, 24 ve 25 maddeleri, BK'nun 49. maddesi, 3984 Sayılı Kanun ve 5187 Sayılı Kanunla koruma altındadır. Özel yasamın gizliligi ihlale ugrayan magdur, RTÜK`na ve Basın Konseyine sikayet hakkını kullanabilecegi gibi, ?saldırının önlenmesi?, ?saldırının durdurulması?, ?saldırının hukuka aykırılıgının tespiti?, ?maddi-manevi tazminat?, ?vekaletsiz is görme? ve ?sebepsiz zenginlesme? davalarını da açabilir. Açılacak bu davarda en önemli sorun hukuka aykırılıgın tespitidir. Kural olarak özel yasamın gizliligine yapılan her saldırı hukuka aykırıdır. Ancak hukuka uygunluk sebeplerinin bulunması halinde yapılan saldırı hukuka aykırı degildir. Kitle iletisim araçları aracılıgıyla özel yasamın gizliliginin ihlalinde genel hukuka uygunluk sebeplerini; mesru müdafaa, ıztırar hali, görevin ifası, vekaletsiz is görme, Medine Kanun'un 24/2. fıkraya göre, kanunun verdigi yetkinin kullanılması, saldırıya ugrayanın rızası ve daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar olarak sıralayabiliriz. Özel hukuka uygunluk sebeplerini ise ?gerçeklik?, ?toplumsal ilgi ve kamu yararı?, ?güncellik? ve ?konu ile ifade arasında düsünsel baglılık? olarak genel sıralayabiliriz. Ülkemizde bu konuda atılan en önemli adım 5237 Sayılı TCK'nun yürürlüge girmesidir. TCK'nun 132. maddesiyle haberlesmenin gizliliginin ihlali, 133. maddesiyle kisiler arasındaki konusmaların dinlenmesi ve kayda alınması, 134. maddesiyle özel hayatın gizliliginin ihlali, 135. maddesiyle kisisel verilerin kaydedilmesi, 136. maddesiyle verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme, 138. maddesiyle verileri yok etmeme eylemleri suç olarak düzenlenmistir. 5237 Sayılı TCK'daki bu düzenlemeler günümüzde özel hayatın gizliliginin en etkin koruyucularından olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study protection ways of individuals in case of unlawful violation to secrecy of their private lives have been studied. Secrecy of private life is a personal right value. So, it is under protection of The Civil Code articles of 23, 24 and 25, Code of Obligations article 49, Law No 3984 and Law No 5187. The person whose secrecy of private life violated may use his complaint right to RTÜK and Press Council. Besides he may bring suits of ?prevention of attack?, ?cease of attack?, ?determination of unlawfulness of attack?, ?damages for pecuniary loss and damages for mental anguish?, ?negotiorum gestio? and ?unjust enrichment?. The most important problem of these suits is determination of unlawfulness. As a rule, every attack to secrecy of private life is unlawful. But in case of lawfulness reasons, the attack is not accepted unlawful. General lawfulness reasons are self defense, irresistible compulsion, fulfillment of duty, negotiorum gestio, use of authority given by law, consent of victim and superior private or public benefit. Special lawfulness reasons are ?reality?, ?social interest and public benefit?, ?actuality?, ?intellectual affection between subject and expression?. The biggest development in this field is coming into force of Law No 5237 Turkish Criminal Code. In Turkish Criminal Code by article 132, violation of secrecy of communication, article 133, listening and recording of talks between people, article 134, violation of secrecy of private life, article 135, recording personal datum, article 136, giving and catching datum unlawfully, article 138, not destroying datum, has been regulated as an offence. These regulations will be one of the most effective protective of secrecy of private life.