The relationship between tqm applications and organizational commitment regarding the effect of organizational culture
Toplam kalite yönetimi uygulamaları ile örgüte bağlılık arasındaki ilişkinin örgüt kültürüne göre değişimi
- Tez No: 207928
- Danışmanlar: PROF. İNCİ ERDEM ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalısmada Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamalarının örgüte baglılık üzerindeki etkisi farklı örgüt kültürleri baglamında ele alınmıs ve TKY uygulamalarının sonuçlarına dair genel bir çerçeve çizilmeye çalısılmıstır. Arastırma modeli kapsamında örgütlerdeki TKY uygulanma düzeyinin ölçülebilmesi için çalısanların algıları temel alınmıstır. Baldridge kriterleri yardımıyla hazırlanan bir ölçek ile çalısanların TKY uygulanma düzeyi algısı ölçülmüstür. Çalısan odaklı bir yönetim anlayısı olan TKY'nin, örgüt kültürüyle iliskisi, çatısan degerler modeli temel alınarak modellenmistir. Destek, hedef, kural ve yenilik odaklılıktan olusan modelin farklı boyutlarının, TKY uygulamalarının, çalısanların örgüte baglılıklarının üzerindeki etkisini nasıl degistirdigi ölçülmüstür. Arastırma sonuçlarına göre; TKY uygulamalarının çalısanların örgüte olan baglılıklarını arttırdıgı, ancak bu artısın çalısan odaklı TKY uygulamalarına baglı oldugu ortaya çıkmıstır. Bu iliski destek odaklı örgütlerde güçlenmekte, kural odaklı örgütlerde ise zayıflamaktadır. Bu sonuç daha çok kurumsal kalite uygulamalarının ve ISO Kalite Belgelendirme çalısmalarının belirleyici oldugu Türkiye'deki TKY uygulamalarının örgütler üzerinde beklenen etkileri göstermemesinin nedenlerini açıklamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to propose a framework for understanding the moderating effect of organizational culture on the relationship between the Total Quality Management (TQM) and organizational commitment. The measurements about the effect of TQM on organizational commitment are based on the perceptions of the employees. The Baldridge Criteria is used to develop a scale to measure the perceptions of the employees about the TQM applications. ?The Competing Values? framework is used to measure the relationship between organizational culture and TQM. The moderation effect of having goal, support, rule and innovation oriented cultures on TQM applications and organizational commitment has been measured. The results indicated that employee-oriented TQM applications are a strong predictor of the affective commitment. Support oriented organizational cultures moderates this relationship positively and rule oriented organizational cultures negatively. These results offer strong evidences for the reasons of the weakness of the expected results of TQM applications in Turkey where most of the TQM applications are based on increasing effectiveness and productivity.