Marmaris uluslararası denizcilik festivalinin denizciligin ve deniz kuvvetlerinin tanıtımına katkısı
The assistance of Marmaris international maritime festival to introduction of navy and navigation
- Tez No: 207939
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küresellesmeyle beraber iletisim teknolojilerinde yasanan hızlı gelismeler, uluslararasıyasamda uzaklık anlayısını tamamen degistirmis, sınırları kaldırarak toplumları birbirineyaklastırmıstır. Uluslararası iliskilerin çok yogun ve karmasık hale geldigi bu süreçteülkelerin birbirleriyle ilgili deger yargılarının önemi, ekonomik ve siyasi çıkarlarını daetkilediginden `tanıtma' ülkelerin kendilerini anlatabilmek için ihtiyaç duydugu bir etkinlikalanı olmustur. Bir ülkenin tanıtılması öncelikle dünya ulusları arasında saygınlık kazanmakve söz sahibi olmaya yöneliktir. Ülkemizin tanıtımı da sadece turizm açısından degil; kültürel,sosyal ve siyasal açıdan da önem tasımaktadır.Bu çalısmada; üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin, `deniz devleti' olmaktançıkıp `denizci devlet' olma sürecine katkıda bulunmak, denizciligi tanıtıp sevdirmeninyanında, güvenlik ve dıs politika aracı olarak yüzyıllarca ulusların kaderlerinde önemli bir rolüstlenen ve ülkelerin denizdeki silahlı gücü olan deniz kuvvetlerinin, uluslararası alandakigücünü ve yerini ortaya koymak amacıyla; 2005 yılında birincisi düzenlenen MarmarisUluslararası Denizcilik Festivalinin, denizciligimizin ve deniz kuvvetlerinin tanıtımına katkısıincelenmistir. Ülkemizde ve Akdeniz de bir `ilk' olma özelligini tasıyan bu festivalinbasarıyla icra edilerek, ülkemizin ve denizciligimizin tanıtımına son derece olumlu katkılarsagladıgı ve amacına ulastıgı görülmektedir
Özet (Çeviri)
By the effect of the globalization, the rapid growth in the communication tecnologieshave changed the meaning of distance and eliminated the borders and caused the societiescome closer to each other. In the process of international relations are so dense and complex,the importance of values between countries, by means of economical and political profits,which were effected by `introduction?, was an activity area that can be used for countries todiscribe themselves. Introduction of a country is, first of all having respect and being effectedin international area. Introduction of our country is not important for only turism, but alsoimportant for cultural, socical and political way.In this research it?s been examined that the profit to our country, such as the process ofbeing a `marine country? from a `sea country?, which our country?s three regional parts havecovered by sea and we tried to investigate the profit of Marmaris International MaritimeFestival to introduce our navy and maritime which navy is important for countries to representits international power. It can be seen that this festival which is special for to be the first inMediterian countries and done succesfully and profitly for our country navigation