İşe alım sürecinde yetenek ve kişilik testlerinin önemi:Bir ilaç firmasında satış temsilcileri üzerine bir araştırma
The importance of aptitude and personality inventory tests in job hiring a research done with sales representatives in a pharmaceutical company
- Tez No: 207944
- Danışmanlar: PROF.DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bugünün rekabet ortamı saglam, hızlı hareket eden ve proaktif olanorganizasyonlara gereksinim duyurmaktadır. Rekabetçi ortamda basarılı olmak, basarıyısürdürebilmek, sürekli gelisime, degisime ve yeniliklere hazır olmak her kurumun istegive hedefidir. Ancak hedefler kendiliginden gerçeklesmez. Yaptıgı iste basarılı olmak vebu basarıyı sürdürmek isteyen, sürekli gelisime, degisime, yeniliklere uyumsaglayabilecek veya bunu baslatabilecek, üstüne düsen görevi arzu ile yapmaya isteklive yetenekleri ve kisiligi yaptıgı ise uygun çalısanlar kurumlarını hedeflerineulastırabilir.Bu çalısma uygun kisinin uygun islerde çalısmasının is performansını arttırıcıetkisi oldugundan yola çıkarak genel yetenek ve kisilik testlerinin ise alım süreçlerindeve isgörenin basarısını öngörmedeki rolünü incelemeyi amaçlamıstır. se alım sürecindeyetenek ve kisilik testlerinin kullanımının sonuçları, bir ilaç firmasında çalısan satıstemsilcileri üzerine yapılan bir arastırma ile ortaya konmustur
Özet (Çeviri)
The competitive environment of our day requires strong, quick responding andproactive organisations. Each company?s desire and target is to be successful, endurethis success and also be ready for continous improvement, change and innovation.However, no target is realized by itself. Companies can reach their targets only byemployees who want to be successful and stay successful in their jobs, who can drive oreasily adapt to change, improvements and innovations, is happily ready to do whateveris expected from him and also whose competencies and personality fits his job.This study aims to study the role of aptitiude and personal inventory test in job hiringand preventing job performance, based on the fact that having the right person in theright job has a positive impact on job performance. The results of using aptitiude andpersonality inventory tests in job hiring is discussed in relation with a research donewith sales representatives in a pharmaceutical company.