An investigation of the market orientation of private hospitals in Turkey
Turkiye'deki özel hastanelerin pazarlama oryantasyonlarinin ıncelenmesi
  1. Tez No: 207960
  2. Yazar: MEHMET FATIH OYUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOGAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'deki özel hastanelerin pazarlama oryantasyonlu olup olmadıklarının belirlenmesi amacı ile planlanmıs, Nisan 2006- Mayıs 2006 tarihleri arasında stanbul il sınırları içinde bulunan 130 özel hastaneden, 2004 Saglık Bakanlıgı Yataklı Tedavi Kurumları statistik Yıllıgı'na göre en fazla poliklinik yapmıs ilk 15 özel hastanede yapılan bir arastırmadır. Uygulanan anket, Naidu ve Narayana'nın 1991 yılında Journal of Health Care Marketing dergisinde yayımlanan makalede kullandıkları anket formunun Türkçe'ye çevrilmis halidir. Veriler, bu anket aracılıgı ile yüz yüze görüsme teknigi, faks ve elektronik posta yolu ile toplanmıstır. Anket 19 sorudan olusmaktadır. Anketi dolduracak olan hastane yöneticisine anketi doldurmaya baslamadan önce konu ile ilgili gerekli bilgiler verilmistir. Uygulama sonucunda ankete katılan 15 hastaneden 3 tanesinde pazarlama departmanının olmadıgı, pazarlama departmanı olan hastanelerde çalısan sayısın 6'yı geçmedigi belirlendi. Çalısmanın ikinci asamasında çalısma için belirlenen 15 hastanenin internet sayfalarını ne kadar etkili kullandıkları incelenmek istenmistir. Konu ile ilgili olarak bu hastanelere hastalık hakkında bilgi almaya yönelik bir elektronik posta atılmıstır. Alınan cevapların degerlendirilmesi neticesinde 15 hastaneden 3 tanesinin internet sayfasının olmadıgı görülmüstür. Geri kalan 12 hastanenin 6 tanesi gönderilen elektronik postaya cevap vermemislerdir. Cevap veren 6 hastanenin cevapları incelendiginde ise 3 tane hastanenin tatmin edici cevaplar verdikleri gözlemlenmistir. Diger 3 hastanenin cevaplarının içerikleri hastaya hastalık hakkında bilgi vermekten çok hastayı hastaneye ve yönlendirici bilgiler içermekteydi. Hastane yöneticilerinin ankete verdikleri cevaplar neticesinde Türkiye'deki özel hastanelerin pazarlama oryantasyonunu tam olarak uygulayamadıkları sonucuna varılmıstır. Bu çalısma ile birlikte yapılan ikinci çalısma neticesinde hastanelerin internet teknolojisine uzak oldugu internet sayfalarında verilen posta adreslerinin düzenli olarak kontrol edilmedigi ve bu sayfaları önemli görmedikleri sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to identify the degree to which private hospitals in Turkey are marketing oriented. The research is based on the data generated from the fifteen private hospitals out of the 130 hospitals based in the Istanbul city region with the highest number of out patient according to the 2004 Annual Statistics of Ministry of Health. The research was conducted between April 2006 and May 2006. The study consists of a translated version of the questionnaire used by Naidu and Narayana (1991, Journal of Health Care Marketing) and an inquiry via email from a prospective customer. The questionnaire consist of 19 questions designed to identify activities correlated to market orientation. Results from the questionnaire, show three of the hospitals do not have a marketing department and none of the hospitals with a marketing department have more than six employees dedicated to marketing. Responses to the email inquiry identify how efficient the hospitals were in responding to a marketing opportunity. Results from the email responses show that three of the hospitals do not have a web page with an email address for questions. Of the remaining twelve hospitals, six did not reply to the email. Three of the hospitals gave satisfactory feedback with required information and three hospitals gave unsatisfactory feedback including cursory responses without substative information. Based on the feedback from the questionnaire and customer inquiry, it is concluded that the private hospitals in Turkey are not fully applying the market orientation. In addition to not prompting marketing as part of business through a dedicated department, hospitals are also missing specific opportunities to market to perspective customers.