The determinants of high-technology export performance: An empirical investigation in BRICT
Yüksek teknoloji ihracat performansının belirleyicilerini: BRIC ile Türkiye ülkeleri üzerine yapılan ampirik inceleme
- Tez No: 451388
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
In order to investigate the determinants of high-tech exports from BRIC and Turkey during the period 2006-2014, we built an empirical model based on national innovative capacity framework and High Tech Indicators conceptual model. Three panel data estimation methods with fixed effects were conducted: regression with Driscoll-Kraay standard errors, linear regression with panel-corrected standard errors and robust linear regression with a large dummy-variable set. Five clusters of measures were introduced to the empirical model respectively, and determinants related to innovation were reported to have the highest explanatory powers, followed by productive capacity, financial market development, national orientation and skilled labors. 5 integrated empirical models with more than 93 per cent explanatory power were subsequently introduced. The research concluded that the skilled labor variables (i.e. doctoral graduates and science and engineering graduates), human capital (i.e. researchers in R&D activities) and government R&D expenditures are all highly significant and positive in all the models, and some of them even exert the highest effect on high-tech exports in some models. For example, ceteris paribus, a 10% increase in government R&D expenditures and researchers will boost the share of high-tech exports in manufactured exports by 7.23% and 1.4%, respectively. Domestic innovative capacity does play an important role in the success of high-tech exports from BRIC and Turkey.
Özet (Çeviri)
2006 ile 2014 yılları arasında Türkiye ile BRİC ülkelerinden yapılan yüksek teknoloji ihracat performansının belirleyicilerini araştırmak için, ulusal yenilikçi kapasite çerçevesine ve yüksek teknoloji göstergeleri kavramsal modeline dayalı ampirik bir model oluşturduk. Sabit etkili üç panel veri kestirimi yöntemi uygulanmıştır: bunlar sırasıyla Driscoll-Kraay standart hata regresyonu, standart hataları düzeltilmiş panel doğrusal regresyonu ve büyük etkisiz-değişken kümeli sağlam doğrusal regresyon yöntemleridir. Ampirik model için beş adet ölçüm kümesi tanımlandı: inovasyon, üretken kapasite, finansal piyasaların gelişimi, ulusal yönelim ve nitelikli iş gücü olarak sıralanmaktadır. Bu kümelerin içinde en iyi açıklama gücüne sahip olan inovasyon ile ilgili belirleyiciler olarak belirlendi. Bunu takiben 93% açıklama gücüne sahip beş bütünleşik ampirik model tanımlandı. Nitelikli iş gücü (örneği: doktoralılar, bilim ve mühendislik dalından mezun olanlar), beşeri sermaye (örneği: Ar-Ge faliyetlerinde çalışan araştırmacılar) ve devletin Ar-Ge harcamaları tüm modellerde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmaktadırlar. Hatta bunlardan bazıları modellerde yüksek teknoloji ihracatında en büyük etkiyi ortaya koymaktadırlar. Örneğin; tüm diğer etkenler sabitken, devletin Ar-Ge harcamalarını ve araştırıcı sayısını 10% oranında arttırması yüksek teknoloji ihracatının ilkinde 7.23% ikincisinde ise 1.4% oranında artması sonucunu doğurur. BRİC ve Türkiye'den yapılan yüksek teknoloji ihracatı başarısı üzerinde yerel yenilikçi kapasite önemli bir role sahiptir.