A narrative of the life of Mrs. Charlotte Charke and the eighteenth century English society
A narrative of the life of Mrs. Charlotte Charke ve onsekizinci yüzyıl İngiliz toplumu
  1. Tez No: 207961
  2. Yazar: DEFNE TÜRKER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK DOLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde, on sekizinci yüzyıl ngiltere'sinde kadınların kendilerine özgü bir kimlik, bir meslek ve bir yasam elde etme çabaları mercek altına alınmaktadır. Charlotte Charke'nin otobiyografisi özelinde incelendiginde, kadının karsı karsıya kaldıgı sorunlar, bir yanda son derece güncel ? ki yazarın psikolojik, sosyo-kültürel ve ekonomik kaygıları dile getirilmektedir ? öte yanda ise geleneksel ve yazıldıgı dönemin damgasını tasıyan bir biçimde gözler önüne serilmektedir, çünkü Charlotte Charke'nin metni on sekizinci yüzyıl erkek otobiyografi yazarları geleneginin bir uzantısı olup, döneminin sanatsal, dinsel, sınıfsal ve cinsel önyargılarını tasımaktadır. Bu çerçevede, tezin giris kısmında bir yazın türü olarak otobiyografinin önemli yönleri irdelenmekte, ardından ise otobiyografinin ilk ortaya çıkısından, on sekizinci yüzyıla kadar verilen örnekler kısaca özetlenerek, kadınların ve erkeklerin yazdıkları otobiyografik metinlerin farklarına dikkat çekilmektedir. Tezin gelisme bölümünde ise, on sekizinci yüzyıl ngiltere'sinde meydana gelen yapısal sosyo-kültürel degisiklikler ve bu degisimlerin söz konusu metinde yapılandırıldıgını gözlemledigimiz kadın kimligini nasıl etkiledigi incelenmektedir. Bu baglamda sözü edilen ve tartısılan yapısal degisiklikler: orta sınıfın ve kendine özgü bir orta sınıf bilincinin olusumu, sanat ve edebiyata atfedilen deger, kraliyetin yazarlara verdigi destegi geri çekmesi ve bu boslugu gideren hem kitapçılık, hem yayıncılıkla ugrasan yeni bir sınıfın ortaya çıkması, on sekizinci yüzyıl ngiltere'sinde degisen kadın algısı, özel ve kamusal alanların birbirinden ayrılması, artan okuma yazma oranları ve bunun kadınlara saglanan egitim olanakları üzerindeki etkisi olarak özetlenebilir. Bu tezde on sekizinci yüzyıl ngiliz toplumunun detaylı biçimde analizini yapmakla amaçlanan, Charlotte Charke'nin otobiyografisinin, yasadıgı toplumda kadının saygın bir kimlik ve bir meslek edinmek için gögüs gerdigi güçlükleri sergilemekteki basarısının altını çizmektir
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to display the struggles of the women of eighteenth century England to have a profession, a self and a life of their own. Charlotte Charke?s autobiography portrays these problems in ways which are on the one hand very contemporary (depicting the psychology and the socio-cultural and economic concerns of its writer), on the other very traditional and dated since it follows the eighteenth century male autobiographical writing practices, reflecting the artistic, religious, class and sexual biases of its age. Accordingly, the thesis first discusses the important aspects of autobiographical writing. It is followed by a brief panorama of the autobiographical practices from its origins till the eighteenth century. Then, it seeks to examine the ways in which the socio-cultural events of mid-eighteenth century have changed Charke?s life and contributed to her self-fashioning and the self we find in her autobiography. The changes that are mentioned and discussed are: a redefinition of the middle class and middle class consciousness, the value given to arts and letters, the decline of royal patronage, how bookseller-publishers replace the aristocracy in financing literary productions, the way women are perceived in eighteenth century English society, the split between the public and private spheres, and the rising levels of literacy and its effects on the education of women. By giving such a lengthy discussion of the eighteenth century English society, the thesis hopes to highlight the significance of Charlotte Charke?s autobiography in displaying the struggles of the women of her society to have a respectable self and a profession through which they can survive.