Çok katlı pazarlamada uygulanan iletişim stratejilerinin müşteri ilişkileri yönetimi açısından analizi ve herbalıfe distribütörlerinin iş tatminine yönelik bir uygulama
Communication strategies analyses applied in multi -level marketing regarding customer relationship management and a research for the job satisfaction of herbalife distributors
- Tez No: 207976
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ BALTA PELTEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Modern pazarlama, küresellesmenin ve teknolojinin etkisiyle müsteri odaklı ve iliskisel bir biçim almıstır. letisim teknolojilerindeki gelismeler sayesinde artık müsterileri birey olarak tanımak mümkün hale gelmistir. liskisel pazarlama ile birlikte veri tabanı pazarlaması ve müsteri iliskileri yönetimi bu dönüsümü gerçeklestiren pazarlama uygulamaları olarak dikkat çekmektedir. Öte yandan, dogrudan pazarlama ve dogrudan satıs sektöründe de bireysel pazarlama stratejileri uygulamalarına oldukça sık rastlanmaktadır. Dogrudan satıs yöntemini kullanan bir pazarlama konsepti olan çok katlı pazarlama, kisilerin hem perakende satıs yaparak ve hem de perakende satıs yapacak kisilerden bir satıs organizasyonu kurarak gelir elde etmelerini saglayan bir pazarlama türüdür. Çok katlı pazarlamada distribütörler; yüz yüze ve agızdan agza iletisim ile ev-ofis toplantıları gibi bireysel iletisim stratejilerine basvurmaktadırlar. Bunun yanı sıra distribütörler, egitim seminerleri düzenleyerek is fırsatı, ürünler ve pazarlama konularında egitilmekte, kendilerini ise dahil eden kisiler tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, sirketin iletisim araçları ile interaktif medyalar da distribütörlerin iletisimini büyük ölçüde kolaylastırmaktadır. Gerek kurum içi iletisim ve gerekse dagıtım kanalları iletisimi, çok katlı pazarlama sirketlerinde müsteri iliskileri yönetimini uygulamak için elverisli bir ortam yaratmaktadır.Bunun nedeni, çok katlı pazarlama distribütörlerinin, hem ?müsteri?, hem ?çalısan? ve hem de ?dagıtıcı? rolünü üstlenmis olmalarıdır. Müsteri iliskileri yönetiminin kosulları olarak kabul edilen müsteri degeri, müsteri tatmini ve müsteri sadakati açısından degerlendirildiginde çok katlı pazarlama distribütörlerinin uyguladıkları iletisim stratejileriyle müsteri iliskileri yönetimini basarılı bir biçimde gerçeklestirdikleri görülmektedir. Distribütörlerin baslıca iletisim yöntemi olan bireysel iletisim stratejilerinin yanında sponsor destegi ile egitim seminerleri de müsteri tatmini yaratmada önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, marketing has a relational and customer centered form by virtue of globalization and new technologies. With developments in communication Technologies yet it is possible to identify the customers as an individual. Relationship marketing, database marketing and customer relationship management has been revealed as marketing applications which realized this evolution. In addition, individual marketing strategies have been often occured in direct marketing and direct selling sectors Multi-level marketing used direct selling methods is a marketing concept which people sells as a retailer and builds an organization consisting of people sells as a retailer. In multilevel marketing, distributors have been applied some individual communication methods such as face-to-face, word-of-mouth and home-office meetings. In addition to this, distributors are trained about business opportunity, products and marketing strategies, and supported by people who are mingled to this job them. Communication medias of company and interactive medias are become easy communication for distributors. In multi-level marketing companies, organizational communication and distribution channel communication create a proper position for applying customer relationship management. Because the distributors have role as a customer, a staff member and distributor. Customer value, customer satisfaction and loyalty are the components of customer relationship management. According to this evaluation multi-level marketing distributors apply the customer relationship management strategies properly with communication strategies. The main strategy of the distributors is individual communication strategy and support of sponsors and training seminars have very important role to create customer satisfaction.