Soloı-pompeıopolıs sikkeleri
Coins of soloi-pompeiopolis
  1. Tez No: 207992
  2. Yazar: HALE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Soloi-Pompeiopolis kenti Mersin'de Mezitli ilçesinin Viransehir beldesinde yer almaktadır. Antik kaynaklara göre kent, Ovalık Kilikia'nın (Kilikia Pedias) batı sınırı kabul edilmistir. Kent'in kurulusu MÖ. I. Binyılın baslarından itibaren devam eden Hellen kolonizasyon hareketine tarihlenir. Kentin kurulusu yaklasık MÖ. 700 yılları olarak belirlenmistir. Soloi, Rhodos'daki Lindos kentinden gelenler tarafından koloni haline getirilmistir. Kent, MÖ. VI. yüzyılın ortalarından itibaren Pers egemenligine girmistir. Soloi, MÖ. 333 yılında Büyük skender'in hakimiyetine girmistir. skender'in ölümünün ardından Seleukos Krallıgı'nın hakimiyetine girmis ve en parlak çagını bu dönemde yasamıstır. Kent, MÖ. 70 yılında Armenia kralı III. Tigranes tarafından yagmalanmıs ve halkı da Tigranokerta'ya sürülmüstür. Bölgede bas gösteren korsan sorununu çözmek için Roma Devleti tarafından görevlendirilen prokonsül Pompeius Magnus korsanlara karsı basarılı olmus ve MÖ. 66 yılında bosaltılmıs durumda olan Soloi'a gelerek korsanlardan sag kalanları buraya yerlestirmistir. Ayrıca Pompeius, kente ?Pompeiopolis? adını vermistir. Kentte Pompeius erası MÖ 66 yılı Ekim ayında baslamıstır. Böylece Soloi-Pompeiopolis'te Roma dönemi baslamıstır. Soloi-Pompeiopolis'in MÖ. kabaca c. V. yüzyılın ortalarından itibaren sikke bastıgı görülmektedir. Soloi'un Klasik dönem sikkelerinde bastıgı en eski tip okçu figürüdür. Okçu figürü IV. yüzyılın basında yerini Tanrıça Athena tipine bırakır. Athena tipi MÖ. c. IV. yüzyılın ikinci çeyreginde sona erer. Bundan sonra Soloi, satrap sikkeleri basmıstır. MÖ. IV. yüzyılın ikinci yarısında Soloi, Athena tipindeki sikkelerini yeniden basmaya baslar. Ardından Büyük skender ve onun bölgeye tayin ettigi Balakros'a ait sikkeleri basılmıstır. MÖ. III-I. yüzyılları arasında kent kendi sikkelerini darbetmistir. MÖ. II. yüzyılda Seleukos kralları adına sikkeler basmıstır. MÖ. 66 yılından itibaren Pompeius Magnus'a ait sikkeler görülmeye baslar. Roma mparatorluk dönemi sikkeleri mparator Nero'dan baslamakta mparator Trebonianus Gallus'a kadar izlenebilmektedir
Özet (Çeviri)
Soloi is situated in Viransehir/Mezitli in Mersin. According to the Ancient sources Soloi was regarded as the western boundary of the Level Cilicia. The town was colonized by the colonists from Lindos on the island of Rhodes, about 700 BC. Soloi was controlled by Persians, until conquered by Alexander the Great in 333 BC. In the second century before Christ, it was controlled by Seleucids rule. When early in the first century before Christ, the power of the Seleucids declined, many of Soloi inhabitants, as will be related, were carried away Tigranes III of Armenia to his new city of Tigranocerta. Later, however Soloi was restored by Pompey who is seconded at by Roman Senate in order to overcome prisons in the Cilicia, under the name Pompeiopolis. Therefore Roman rule is begun in the Soloi. Soloi was strucked coins in the middle of fifth century before Christ. Under the Persians Soloi enjoyed the privilege of issuing its own coins. The earliest types of Soloi are an Archer on the obverse. Early in the fourth century, this type was changed. Archer of the obverse was replaced by a head of Athena. Early in the second quarter of the century the sequence of civic types was interrupted by an issue in Soloi. The town was issued Satrap Coins. In the second half of the fourth century, Soloi was returned type of Athena. Later, Soloi was conquered by Alexander the Great. The town was strucked his coins and his appointee Balacrus. In the thrid and first century before Christ, Soloi was issued civic coins. In the second century the town was strucked Seleucids Coins. Later, Pompey?s coins was appeared in the Soloi 66 BC. Roman Coins are belonged to Soloi, were appears from Emperor Neron to Emperor Trebonian.