Social and economic determinants of family formation in post-transition Bulgaria
Geçiş sonrası Bulgaristan 'da aile formasyonunun sosyal ve ekonomik belirleyicileri
  1. Tez No: 207999
  2. Yazar: HATİCE YAPRAK CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ERGÖÇMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Demografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu tezin temel amacı geçiş sonrası Bulgaristan'da aile formasyonunun sosyal vedemografik belirleyicilerini keşfetmektir. Çalışma, başlangıç olarak, bir Avrupa ülkesiolarak, daha sonra da Balkan ülkelerinden biri olarak, ülkedeki sosyal ve demografikgelişmeleri incelemektedir. Aile kurmaya karşı tutumların ve yaklaşımların değişmekteolduğu gerçeğinin kabulu ile yola çıkan çalışma, geçiş öncesi ve sonrası Bulgaristan'dahüküm süren sosyal ve demografik koşulları da sunarak aile formasyonunun bugünküdurumunun bir arkaplanını sunmaktadır.Çalışmada ?Doğurganlık ve Aile Araştırması, Bulgaristan? (Fertility and FamilySurvey, Bulgaria-FFS) verisi kullanılmıştır. Araştırma, Kasım, 1997 tarihinde, BulgaristanBilimler Akademisi tarafından gerçekleştirilmiştir. Cevaplayıcılar 18-45 yaşları arasındakikadınlardır. Finansal sınırlamalar nedeniyle çalışmada erkekler yer almamaktadır.Araştırma sırasında 2367 kadın ile görüşme yapılmıştır.Bu çalışmada, iki farklı analiz yöntemi kullanılmıştır: Tanımlayıcı analizler ve çokdeğişkenli analiz yöntemleri. Çok değişkenli analizler regresyon ve karar ağacı analizlerinikapsamaktadır. Aile formasyonu konusunda yapılan çalışmalar arasında, ilk defa olarak,?veri madenciliği? alanında kullanılan ?karar ağacı? metodu kullanılmıştır. Bu yöntem ile,regresyon sonuçlarına ayrıntı kazandırılmakta ve sosyal ve demografik araştırmalardaönemli bir yeri olan ?çocuk sahibi olma niyeti? incelenmektedir. Çalışmada tanımlayıcıanalizler ve çok değişkenli analizler bir düzen içinde gerçekleştirilmiştir: İlk aşamadatanımlayıcı analizlerin veri kaynağı sayımlardır. Bu analizler, Bulgaristan'ın Balkanülkeleri arasındaki yerini, geçiş öncesi ve sonrası Bulgaristan'daki sosyal ve demografikdeğişmeleri, özellikle, doğurganlık, evlilik ve aile kurma konusundaki gelişmelerisunmaktadır. İkinci planda, tanımlayıcı analizler, kullanılan verinin kaynağı olankadınların temel demografik karakteristiklerini, üreme davranışlarını, aile kurmaya karşıolan tutumlarını incelemektedirler. Çok değişkenli analizler ise kadınların temelkarakteristikleri ve çocuk sahibi olma niyetleri arasında ilişki kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main objective of this thesis is to find out social and demographic determinants offamily formation in post-transition Bulgaria. At first, the study examines the social anddemographic developments in the country as a European country and then, as one of theBalkan countries. The study which begins with the acceptation of the reality that theattitudes and approaches to family building have changed, presents a background of thecurrent situation of family formation by mentioning prevailing social and demographiccircumstances in pre and post transition Bulgaria.In this study, data of the ?Fertility and Family Survey, Bulgaria? was used. Thissurvey was conducted by Bulgarian Academy of Sciences in December, 1997. Therespondents were the women aged 18-45. Men were not involved in the survey samplebecause of the financial restrictions. During the survey 2367 women were interviewed.The thesis includes two different types of analysis: Descriptive analyses andmultivariate analyses. Multivariate analyses cover regression and ?decision tree? analyses.It is the first demographic study which employs ?decision tree? analysis which is usuallyused by the scientists working on ?data mining system? among the studies on familyformation in our country. This method is employed in order to add new details to theresults of regression analyses, thus ?intention to have a(nother) child? which is asignificant issue regarding social and demographic researches is examined. In the firstplace, data sources of the descriptive analyses are the censuses. These analyses determinethe place of Bulgaria among the other Balkan countries, social and demographicdevelopments in pre and post transition Bulgaria; it particularly presents the changes infertility, marriage and family building. In the second place, the descriptive analysesexamine basic demographic characteristics of the women who are the origins of the dataused, their reproductive behaviors and their attitudes to family building. Multivariateanalyses examine the relationship among the women?s background characteristics, fertilityintentions, and consequently, their approaches to family building.