Magnesia Artemis Tapınağı'nın teknik ve işçilik özellikleri
Technical and workmanship features of the temple of Artemis at Magnesia
- Tez No: 208034
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Archeology, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tez 145 sayfa metin, 8 sayfa kaynakça, 80 levha, 3 plan, 1 harita ve 4 tablodan oluşmaktadır. Ayrıca metin içerisinde verilen 67 şekille de anlatım desteklenmiştir. Magnesia Artemis Tapınağı'nın teknik ve işçilik özelliklerinin saptanıp yorumlanmasını ve benzer antik örneklerle karşılaştırılmasını amaçlayan bu çalışmada, tapınağın özellikle alınlık elemanları ve alınlık saçaklığını oluşturan sıralarda ve sütun tamburlarında önemli saptamalar yapılmıştır. Alınlık saçaklığında yer alan epistil ve eğimli geisonlar ile tamburlar ve diğer yapı elemanları üzerinde görülen çizgiler çeşitli başlıklar altında toplanarak incelenmiş ve sınıflandırılması yapılmıştır. Aynı şekilde tapınak genelinde görülen kenet, dübel, kaldırma kancaları, küskü yuvaları, akıtma kanalları da gruplara ayrılarak incelenmiştir. Burada özellikle Karia ve İonia bölgelerinde görülen ve Anadolu dışında örneklerine sadece Yunanistan'da Olympia'daki iki yapıda rastlanan Karia-İonia tipi kaldırma kancasına ait yuvalar, Magnesia Artemis Tapınağı'nın yapımının belli bir aşamasında bölgesel atölyelerin etkin rol aldığını göstermesi bakımından önemlidir. Ayrıca kaldırma kancası ve dübel yuvaları arasındaki ilişkiler de tipolojik olarak incelenmiş ve bunların özellikle Priene Athena Tapınağı'nda kullanılan sistemlerle benzerlik gösterdiği ortaya konmuştur. Magnesia Artemis Tapınağı'nın mimari blokları üzerinde yapılan saptamalarla, antik dönemde kullanılan taşa şekil verme ve inşaat teknikleri konusunda da yeni olabilecek varsayımlar ortaya atılarak, meslektaşlarımızın yorumuna sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of 145 pages text, 8 pages bibliography, 80 plates, 3 plans, 1 map and 4 tables. Besides, the exposition was supported by 67 illustrations given in the text. In this studying which researches technical and workmanship features of The Temple of Artemis at Magnesia ad Meandrum and compares this features with the other examples in antiquity, important appointments was done on the pediment blocks and the pediment eaves, and the drums of the temple. The lines which are seemed on the epistile and geison rows on the pediment, and on the drums and the other architectural members, has been studied in the several headings and classified. Also, clamp, dowel, pry and crowbar holes, and lewis cuttings which are seen on the architectural members of the temple, has been studied and classified. Here, it is especially important to be determined Karian-Ionia lewis cuttings on the drums of the Temple of Artemis at Magnesia, because Karian-Ionian lewis cuttings is seen at Karia and Ionia regions of Anatolia and at seven cities only. On the other side, it is possible to see this kind of lewis cuttings on two monuments in Olympia at Greece out of Anatolia. That?s why, this kind of lewis cuttings is so important for showing regional reletionship between Hellas and Anatolia. And so the Temple of Artemis at Magnesia is a part of the relation. In addition, the systems which consist of lewis and dowel cuttings on the drum of the temple has been determined and compared with examples on drums of The Temple of Athena at Priene.