Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları
Renewable energy sources in Turkey
  1. Tez No: 208041
  2. Yazar: AYŞE RÜYA ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Energy, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Dünyadaki nüfus artıp ihtiyaçlar çesitlendikçe,“daha çok”ve“daha iyi? yi isteyen insan, yeni enerji kaynakları arayısına girmis ve yakılmasıyla daha fazla enerjiyi açıga çıkaran fosil yakıtlara yönelmistir. Fakat kısa bir sürede bu yakıtların dogaya ve canlıların saglıgına verdigi zararlar etkisini göstermis ve sagladıgı faydayı gölgelemistir. Fosil kaynaklar ”insanlıgın gelismesi" adına tüketildikçe, atıklarıyla dogal çevre de tükenmeye baslamıstır. Tezde, arz güvenligi, sosyo-ekonomik ve çevresel açıdan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelisin nedenleri açıklanarak, sürdürülebilir kalkınma ile enerji arasındaki iliski incelenmis, klim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi ve Kyoto Protokolü'ne giden süreçte yenilenebilir enerjinin önemi ortaya konulmustur. Ardından yenilenebilir enerji kaynakları olumlu ve olumsuz yönleri ile birlikte açıklanmıstır. klim degisikliginin ülkemizdeki yansımaları ve klim Degisikligi Çerçeve Sözlesmesi ile Kyoto Protokolü'nde Türkiye'nin durumu incelendikten sonra, yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye'deki potansiyelleri ve bu potansiyellerin ne ölçüde kullanıldıgı, yenilenebilir enerji kaynakları hakkındaki mevzuat ile birlikte genel olarak anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
As the world?s population keeps growing and their needs increase in variety; the human being, willing to have ?more? and ?better?, have already started to seek new energy resources and have started to tend to use fossil fuels which produce more energy. However, in a short period of time, the harmful effects of these fuels influenced not only the nature but also the health of the living creatures therefore these harmful effects have surpassed their benefits. As the fossil fuels have been consumed for the sake of ?the evolution of the human beings?, natural environment has also been altered by their waste. In this study, by explaining the motive of the tendency to the renewable energy resources according from the aspects of security of supply, socio-economy and environment, the relation between the energy and the sustainable development are introduced and the importance of the renewable energies through the processes of Climate Change Framework Convention and the Kyoto Protocol are discussed substantially. Then, the description of each renewable energy resource is given and all these resources are explained considering both their positive and negative aspects. After analysing the effects of the climate change in our country and the situation of United Nations Framework Convention on Climate Change and the Kyoto Protocol in Turkey, the renewable energy policy is argued. Afterwards, both the potential of each renewable energy source and its evaluation level are explained and eventually the legislation on the renewable energy sources is emphasized.