ISO 14001 Çevre Yönetim Sertifikasının çevre yönetimine etkisi: Otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The effect of ISO 14001 Environmental Management Certificate on environmental management: A research on hotel managements
  1. Tez No: 708749
  2. Yazar: LÜTFİYE ALBAYRAK AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAYYİP DOĞUŞ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme ve sanayileşmenin artmasıyla çevre sorunları daha da artmaktadır. Ayrıca doğal kaynakların kıt olmadığını düşünen insanlar tarafından plansız tüketilmesi de bir diğer önemli faktördür. Dünya genelinde birçok ülke ve işletme, çevre kirliliği ve çevre sorunlarını geç de olsa fark etmiştir. Geleceği büyük ölçüde çevreye bağlı olan konaklama işletmeleri çevreye karşı daha duyarlı olmalıdır. Muhasebe alanında çevre sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Doğal kaynakların kullanımında ve çevresel kaynakların maliyetlerinin kayıt altına alınmasında geleneksel muhasebe yetersiz kalmış ve çevre muhasebesi kavramı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışma da konaklama işletmelerinin çevre muhasebesine ne kadar önem verdiği ve çevre muhasebesini ne kadar uyguladığı araştırılmıştır. Konaklama işletmelerinin ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemini işletmelere uygulayıp uygulamadığı ele alınmıştır. ISO 14001 ÇYS; işletmelerin çevreye verdiği zararın en aza indirilmesi, uygulamaları, genel olarak mevzuat yükümlülüklerin karşılanması ile paralellik göstermesi, bir ürün standardı değildir, ne üretildiği ile değil nasıl üretildiği ile ilgilenmesi ayrıca sektör ve ölçek gözetmeden her işletmeye uygulanabilmesi ve gönüllülük esasına dayanması sayesinde araştırmada yer verilmiştir. İşletmelerin ISO 14001 ÇYS'i uygulaması ile çevresel maliyetlerinde olumlu yönde bir azalma olup olmadığı incelenmiş büyük farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak konaklama işletmelerinin sertifikaya sahip olması ile hizmet kalitesi, müşteri talebi, personelinin niteliği ve satışlarının artması gibi birçok rekabet avantajı elde edeceği konularda avantajlar sağlayacağı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase of globalization and industrialization, environmental problems are increasing. In addition, unplanned consumption by people who think that natural resources are not scarce is another important factor. Many countries and businesses around the world have noticed environmental pollution and environmental problems, albeit late. Accommodation businesses, whose future depends largely on the environment, should be more sensitive to the environment. Studies are carried out to solve environmental problems in the field of accounting. Traditional accounting has been insufficient in the use of natural resources and recording the costs of environmental resources, and the concept of environmental accounting has emerged. In the study, it was investigated how much importance the accommodation businesses give and apply to environmental accounting. In the study, it is discussed whether the accommodation enterprises apply the ISO 14001 Environmental Management System to the enterprises. ISO 14001 EMS; Minimizing the damage caused by enterprises to the environment, its practices, generally being in line with meeting the legislative obligations, it is not a product standard, it is not a product standard, it deals with how it is produced, and it can be applied to every business regardless of sector and scale, and it is included in the research because it is based on volunteerism. It has been examined whether there is a positive reduction in environmental costs with the implementation of ISO 14001 EMS and it has been concluded that there is no big difference. However, it has been revealed that accommodating businesses will provide advantages in terms of service quality, customer demand, quality of personnel and increase in sales, with many competitive advantages.