Organize suç örgütlerinin (mafya)kamu yönetiminde ortaya çıkan yolsuzluklardaki rolü
The role of the organised crime groups in the misuse of authority which takes place in the public administration
- Tez No: 208075
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Organize Suç Örgütlerinin Kamu Yönetiminde Ortaya Çıkan Yolsuzluktaki Rolü? konulu bu araştırma temel olarak iki bölümden oluşmaktadır. Ancak her bölüm kendi içinde alt bölüm ve başlıklardan oluşmaktadır. Bu duruma göre ilk bölüm olan ?Giriş? altıalt ana başlık ve her alt ana başlıklarda kendi içerisinde alt başlıklarıiçermektedir. Girişaltında ilk olarak, araştırmanın problemi, ikinci olarak araştırmanın amacıve önemi konusunda açıklamalar yapılmıştır. Girişbölümünün ikinci ana alt başlığıAraştırmanın Kavramsal Çerçevesi, kamu, kamu görevlisi, suç, organize suç, yolsuzluk, beyaz yaka suçu kavramlarıaçıklanıp araştırma problemiyle ilişkilendirilmiştir. Beşinci alt ana başlık, araştırmanın kuramsal çerçevesidir. İlk olarak, araştırmanın genel yaklaşımınıifade eden ?yapısal-fonksiyonel yaklaşım? ele alınmış, buna bağlıolarak, yapılaşma kuramına yer verilmiştir. Ancak, her iki kuram ve yaklaşımda yer alan ?sosyal yapıve sosyal değişme? kavramlarına da yer verilmiştir. Özel de, konumuzla ilgili olarak da ?suç kuramları? ve araştırmada esas alınacak kuramlar tek tek ana varsayımlarıyla ele alınıp irdelenmiştir. Bu başlık altında yedi suç kuramına yer verilmiştir. Bunlar, Anomi Kuramı, Aykırılıkların Birleşimi Kuramı, Kültür ÇatışmasıVe Alt Kültür Kuramları, AykırıFırsatlar Kuramı, Gerilim KuramıVe Sosyal Tarihçi Yaklaşımdır. Altıncıve son alt ana başlık; Araştırmanın Yöntemi başlığıaltında, Araştırmanın Evren ve Örneklemi, Araştırmanın Sayıtlıları, Araştırmanın Sınırlılıklarıele alınmış, gerekli açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölüm bulgular ve tartışmadır. Bu bölümde kendi içinde üç alt başlık altında irdelenmiş, tartışılmışve yorumlanmıştır. İlk olarak, Emniyet teşkilatında görevli olan uzmanlarla yapılan derinlemesine mülakatlar ve mülakatlara dayalıanlama, yorumlamaya bağlıaçıklamalar yapılmıştır. İkinci olarak, kamuda görevli bürokratlarla yapılan derinlemesine mülakatlar ve mülakatlar bağlamında kamuda ortaya çıkan yolsuzlukla ilgili yorumlar yer almıştır. Üçüncü olarak, yargıda görevli bir savcıile yapılan derinlemesine mülakat ve bu mülakata dayalıolarak kamuda yaşanan yolsuzluklarla ilgili açıklamalar ve yorumlamalar yapılmıştır. Ayrıca Türkiye'de organize suç örgütlerinin gelişimi ve kamu yönetiminde ortaya çıkan yolsuzluktaki rolü incelenmiştir. Bu başlık altında beşalt başlık bulunmaktadır. Bunlar: Mafya-Siyasetçi ilişkisi ve yolsuzluk, Mafya-Bürokrat ilişkisi ve yolsuzluk, Mafya- Yargıilişkisi ve yolsuzluk, Mafya-Güvenlik güçleri ilişkisi ve yolsuzluk, Mafya-İşadamı ilişkisi ve yolsuzluk bağlamlarından ele alınmış, emniyet kayıtlarıesas alınarak irdelenen ilişkiler ve bağlantılar gösterilerek açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
This study of which topic is ?The Role of the Organised Crime Groups in the Misuse of Authority which takes place in the Public Administration? is composed of two main sections. And each section divides into various chapter and sub titles. In this connection the first section named ?Introduction? includes six main sub-title and each main sub-title includes various secondary sub-titles. Under the title of ?Introduction?; firstly the problem of the study, secondly the aim and importance of the study, and thirdly under four main sub-titles the factors influence on the problem of the study are examined. In the connection of the factors which influence on the problem of the study our third main subtitle named the effect of the economic structure in the formation of the misuse of authority in the public administration is examined under three subordinate subtitles : Effect of the Etatism policy, effect of the liberal thinking and effect of the democratisation. The fourth main subtitle of the ?Introduction? section is The Conceptual Frame of the Study. Under this main subtitle, the concepts of public, public official, crime, organised crime, misuse of authority and white collar crime are explained and related with the problem of the study. The fifth main subtitle is the theoretical frame of the study. Under this main subtitle; firstly the ?structural-functional approach? which states the general approach of the study is examined and then in relation with this approach the structualisation theory is examined. However the ?social structure and social change? concepts which have place in both theory is also examined. Especially, the ?crime theories? and the theories on which the study is based on are examined one by one with all their main hypothesis. Under this title seven crime theories are included. These are : The Anomaly Theory, Composition of the Differences Theory, Cultural Conflict and Sub-culture Theories, Different Opportunities Theory, Tension Theory and Social Historian Approach. The sixth and last main subtitle is The Method of the Study. Under this title; the universe and sample of the study, the issues of the study and the limits of the study are examined and the required statements are made. The second section is The Findings and Discussion. This section is examined, discussed and commented under three subtitle. Firstly detailed interviews with the specialists in the Security Department are made and then the findings are commented and explained. Secondly detailed interviews with the bureaucrats in the public administration are made and then the misuse of authority are commented in the connection of these interviews. Thirdly a detailed interview with a public prosecutor is made and then the misuse of authority that takes place in public administration is commented and explained in the connection of this interview. And main sub-title : The development and role in the misuse of authority in the public administration of the organised crime groups in Turkey. This subtitle is examined under five subordinate subtitles. These are : The Mafia- Politician Relationship and misuse of authority, Mafia- Bureaucrat Relationship and misuse of authority, Mafia- Adjudication Relationship and misuse of authority, Mafia- Security Forces Relationship and misuse of authority, Mafia- Businessmen Relationship and misuse of authority. These subordinate subtitles are examined and explained by pointing out the relationships and connections based on the archives of the security department