2000'li yıllarda Türkiye'de refah devleti
Welfare state in the 2000?s years: The Turkish case
  1. Tez No: 208077
  2. Yazar: OĞUZ TOPAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Refah devleti ve krizi dünyada son yirmi yıldır tartısılan en popüler konulardan birisidir. Refah Devletine iliskin yaklasımlar incelendiginde konunun oldukça genis bir yelpaze içerisinde incelendigi görülmektedir. Refah Devleti, kimi zaman sadece salt bir ekonomik fenomen olarak ele alınırken, kimi zaman da salt toplumsal aktörlerin siyasi hareketleri çerçevesinde incelenmistir. Çalısmada tarihsel maddeci yaklasım esas alınarak üretim tarzı ile devlet biçimi arasındaki iliski baglamında konu irdelenmistir. Bu çerçevede refah devleti, sermaye birikim süreci ile toplumsal yapılar ve kurumlar arasındaki iliskiyi inceleme alanı olarak gören ve ?ücretlilik iliskisini temel alan Düzenleme Ekolü'nün teorik yaklasımı çerçevesinde ele alınmıstır. Çalısmada günümüzde görülen degisimlerin ve yasal düzenlemelerin gerisindeki temel gerekçe esnek ve yaygın üretime geçis oldugu iddia edilmektedir. Esnek birikim rejimi, kendi egemenligini kurarken Fordizme özgü kurumsal düzenlemeleri de yeniden yapılandırarak kendi gereksinimleriyle uyumlu bir düzenleme biçimini dayatmaktadır. Siyasal alanın en önemli ögesi olan devletin toplumsal rolüne iliskin politika degisikliklerinin arkasında sermaye birikim rejimindeki bu dönüsüm yatmaktadır. Bunun gerisinde de Fordizme özgü toplumsal yeniden üretim süreçlerinin ve kurumlarının tıkanması bulunmaktadır. Yeni birikim rejiminin gereksinimi olan düzenleme biçimi, esnek birikim stratejisi dogrultusunda olussal bir bütünlük olusturarak yeni bir kurumsal yapıya dönüsmektedir. Bu çerçevede Fordist refah rejimi yerini Çalısmacı (workfarist) bir refah rejimine bırakmaktadır. Bu refah rejiminin geregi olarak da Schumpeterci Çalısma Devleti sekillenmektedir. Böylece düzenleme biçimin en önemli kurumsal yapısı olan devlet de pazarın bir nesnesi haline gelmektedir. Tez, bu saptamalar ısıgında Türkiye'de Refah devletinin ve dönüsümünün özgüllüklerini incelemektedir. Türkiye'de refah devletinin tarihsel bir olgu olarak varolup olmadıgı, nasıl sekillendigi, kendine has özellikleri, yasanan kriz süreciyle beraber ne tür bir yeniden yapılanma geçirdigi ve egemen neo-liberal düsüncenin politik stratejilerinin hangi düzeyde bu yeniden yapılanma sürecini etkiledigi arastırılmıstır. Bu çalısmanın sonucunda Türkiye'de de gelismis ülkelerdeki refah devleti biçimlerinin ortaya çıktıgını ve degisim sürecinin sonunda Schumpeterci Çalısma Devleti biçiminin gelistigi görülmektedir. Türkiye'nin kendine özgü özellikleri olarak da geleneksel refah rejimlerinin varlıgını koruması, ikili pazar yapısı ve bununla baglantılı olarak ilkel birikimle yaygın birikimin eklemlenmesi gösterilebilir. Bu özellikleri nedeniyle degisim süreci hızlı bir proleterlesme ve yoksullasma süreci yaratmakta ve yeni devlet biçiminin ortaya çıkısında sınıfsal mücadele dinamiklerini etkilemektedir. Schumpeterci Çalısma Devletinin ortaya çıkıs süreci siyasal alanda da yansımalarını bulmakta ve Fordist kurumların çözülüsü nedeniyle ortaya çıkan bosluklar, dinsel muhafazakârlıga dayalı refah kurumları tarafından doldurulmakta, devlet dısı refah kurumları Schumpeterci Çalısma-Refah Devletine eklemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Welfare state and its crisis is one of the most popular concepts discussed throughout the World in the last two decades. It is seen that welfare state was subjected to a wide interest among different approaches, and the literature about welfare state is diversified. Thesis discusses the development of welfare state and analyses various debates on Welfare State. Welfare state sometimes is taken as an economic phenomenon, sometimes it is studied within the framework of political behaviors of social actors. On this basis, welfare state is discussed within the framework of Regulation Theory, which analyses welfare state as a relation based on complex combination of capital accumulation and social structures and institutions and takes wage-labour nexus as the basic variable of describing the development of capitalism. In thesis, it is argued that transition to flexible and extensive accumulation was the basic reason of the developments and legal regulations in social life, at the present day. Flexible Accumulation Regime imposes a new mode of regulation which is consistent to the needs of the accumulation regime as restructuring of the institutional regulations of Fordism, while it constitutes its domination. This transformation of capital accumulation lies behind the policy changes related with the social role of state as the most important element of political sphere. The reason of this change is the congesting of social reproduction processes and institutions peculiar to Fordism. Mode of regulation required by new accumulation regime, is transforming a new institutional structure by forming a contingent totality in accordance with the flexible accumulation strategy. In this content, workfarist welfare regime takes the place of Fordist welfare regime. Schumpeterian Workfare State has been arising following this regime. Consequently, the state as the most important institutional form of mode of regulation has been becoming an object of the market. However, thesis examines specifies of the Turkish Welfare State and its transformation as an example by keeping in mind the contemporary developments in Turkey. In the Turkish case, the thesis discusses whether welfare state in Turkey has existed as a historical phenomena, or not, how it has been structured, specific features of Turkish welfare state, what kind of restructuring the welfare state has been experience with the crisis, and how the political strategies of dominant neo-liberal approach affects this restructuring process. The conclusion of the thesis is that a specific form of welfare state emerged in Turkey as similar to the developed capitalist countries, and today a form of Schumpeterian Workfare State is emerging in Turkey with its own specifies. Historical existence traditional welfare regimes and institutions, a dual labor market structure, and related to this, articulation of primitive capital accumulation to flexible extensive Post-Fordist capital accumulation regime can be mentioned as the specifies of Turkey. Due to these specifies, process of transformation creates a rapid proletarianization and impoverishment, and deepen the dynamics of class struggles in emerging of the new form of the State. The arising of Schumpeterian workfare state, finds its reflections at the political sphere and the traditional welfare institutions to this new Schumpeterian Workfare State form is articulated by penetrating the religious conservatism to the uncultivated places those appears in the crisis process.