İşletmelerde temsil maliyetlerinin test edilmesi: Türk imalat sektörü üzerine amprik bir uygulama
Testing the agency costs in firms: An emprical analysis in turkish manufacturing industry
- Tez No: 208078
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Firma içi çıkar grupları olarak adlandırılan yöneticiler, hissedarlar ve borç verenler arasındaki hak dağılımında kendi önceliklerini gözetme eğilimi çıkar çatışmalarının sonucu olarak firmaya çeşitli maliyetler yüklemektedir. Temsil teorisi çerçevesinde ele alındığında bu maliyetler temsil maliyetleri olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki işletmelerde temsil problemlerinden kaynaklanan temsil maliyetlerinin varlığı, kontrol edilmesine ilişkin araçlar ve bu maliyetlerin işletmeler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada bu maliyetleri test etmek için iki ayrı regresyon denklemi kurulmuştur. Analizde hisse senetleri İ.M.K.B ` de işlem gören ve imalat sektöründe faaliyet gösteren halka açık 144 firmanın verileri kullanılmıştır. Sonuç olarak, özellikle aile şirketi şeklinde örgütlenmiş olan Türkiye'deki işletmelerde temsil maliyetlerinin özellikle kurumsallaşma süreci ile ters orantılı olduğu konusunda bulgular elde edilmiş ve halka açık firmalarda temsil maliyetlerinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kurumsal yatırımcıların ülkemizdeki halka açık imalatçı firmalar için etkin birer izleme ajanı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Managers, shareholders and bondholders ,who are called firms interest groups, are claim priority about the allocation of firm resources and this results the interest conflict between these claimholders which charged firms several costs. In agency theory perspective these costs are called, agency costs. In this study; agency costs arise from the agency problem in Turkish firms, control devices for agency costs and the impact of this costs in firms are investigated. Two regression equation are founed to test this costs. In the analysis, 144 manufacturing firms stocks data which existent in I.S.E. list are used. Cosequently, the firms in Turkey, where most of the firms are organized a family enterprise, agency costs are inverse proportion of the development in institutionalize process. And the findings are also shows, increasing of the publicly held proportion in the firms is decrease the agency costs. The study findings show that, institutional investors aren?t an efficient control devices manufacturing firms in our country.