Sürdürülebilir kentsel hareketlilik kapsamında düşük karbonlu toplu taşıma sistemine geçiş ve fayda-maliyet analizi: Antalya ili örneği
Transition to low carbon public transportation system within the scope of sustainable urban mobility and cost-benefit analysis: Antalya province case
- Tez No: 952180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÇAPALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir kentsel hareketlilik bağlamında düşük karbon salınımlı toplu taşıma sistemlerine geçiş sürecinin ekonomik, çevresel ve toplumsal etkilerini fayda-maliyet analizi yöntemi ile değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Günümüz kentlerinin karşı karşıya kaldığı çevresel krizler, artan enerji tüketimi ve fosil yakıt bağımlılığı, toplu taşıma sistemlerinde karbon emisyonlarını azaltmaya yönelik dönüşüm politikalarını zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, araştırma Antalya ili örneğinde, mevcut dizel ve LPG yakıtlı otobüs filosunun elektrikli otobüslere dönüştürülmesinin uygulanabilirliğini, kısa ve uzun vadeli etkilerini çok boyutlu bir analiz çerçevesinde ele almıştır. Araştırmada öncelikle sürdürülebilir kentsel hareketlilik kuramsal olarak irdelenmiş; literatürdeki güncel uygulamalar ve uluslararası politikalar analiz edilerek düşük karbonlu toplu taşıma sistemlerinin başarı örnekleri incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise Antalya ili toplu taşıma sistemi verileri kullanılarak elektrikli otobüslerin çevresel performansı ile ekonomik maliyet ve faydaları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu doğrultuda, fayda-maliyet analizinde çevresel faydalar kapsamında karbon salınımındaki azalma, hava kalitesi iyileşmesi ve toplumsal sağlık kazanımları dikkate alınırken; maliyet unsurları içerisinde ise araç temini, altyapı yatırımı ve işletme giderleri analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, elektrikli otobüslerin ilk yatırım maliyetlerinin fosil yakıtlı taşıtlara göre yüksek olmasına rağmen, uzun vadede düşük işletme giderleri ve çevresel faydaları sayesinde ekonomik sürdürülebilirlik açısından daha avantajlı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, karbon emisyonlarının önemli oranda azalacağı tespit edilmiş ve bu durumun kentsel hava kalitesi ile halk sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the economic, environmental, and social impacts of the transition to low-carbon public transport systems within the context of sustainable urban mobility using the cost-benefit analysis method. The environmental crises, increasing energy consumption, and fossil fuel dependency faced by today's cities necessitate transformation policies aimed at reducing carbon emissions in public transportation systems. In this context, the research has addressed the feasibility of converting the existing diesel and LPG-fueled bus fleet to electric buses in the example of Antalya province, considering both short-term and long-term effects within a multidimensional analysis framework. In the research, sustainable urban mobility was primarily examined theoretically; current practices in the literature and international policies were analyzed, and successful examples of low-carbon public transportation systems were studied. In the practical part of the study, the environmental performance of electric buses was comparatively analyzed with their economic costs and benefits using data from the public transportation system of Antalya province. In this context, the benefit-cost analysis considered environmental benefits such as the reduction in carbon emissions, improvement in air quality, and public health gains, while the cost components analyzed included vehicle procurement, infrastructure investment, and operating expenses. The study findings revealed that although the initial investment costs of electric buses are higher than those of fossil fuel vehicles, they are more advantageous in terms of economic sustainability in the long run due to lower operating expenses and environmental benefits. Additionally, it has been determined that carbon emissions will significantly decrease, leading to the conclusion that this will have positive effects on urban air quality and public health.