Kur'an ayetleri arasında üstünlük (efdaliyet)
The superiority among the of The Koran
  1. Tez No: 208108
  2. Yazar: AYTMIRZA SATIBALDİEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Satıbaldiev Aytmırza, ?Kur?an Ayetleri Arasında Üstünlük (Efdaliyet)?, Yüksek Lisans Tezi, Danı?man: Prof. Dr. Halis ALBAYRAK, Ankara Üniversitesi ?lahiyat Fakültesi, 100 s. Ayetler arasında efdaliyet konusu en çok tartı?ılan konulardan biridir. Hatta çe?itli görü?leri içeren birçok eser yazılmı?tır. Yaptığımız bu çalı?mada ayetler arasında efdaliyet konusu hakkında ortaya atılan görü? ve rivayetlerin çerçevesinde mesele aydınlatılmaya çalı?ılmı?tır. Ayetlerin efdaliyeti ile ilgili bilgiler daha çok tefsir ve hadis kaynaklarında rastlanmaktadır. Konu geçmi?ten günümüze kadar genellikle hadislere göre değerlendirilmi?tir. Fakat bilginler hadisleri çe?itli ?ekilde anlamı?lar ve yorumlamı?lardır. Dolayısıyla deği?ik fikirler ortaya atılmı?tır. Ara?tırma giri?, birinci, ikinci ve sonuç bölümünden ibarettir. Giri?te ara?tırmanın önemi, amacı, yöntemi ve çok kullanılmı? kaynaklardan bahsedilmi?tir. Bununla birlikte ?efdaliyet? kavramının etimolojik ve epistemolojik yönüne değinilmi?tir. Birinci bölümde ayetlerin içerik, açıklık-kapalılık ve i?levsel yönden üstünlüğü konusu i?lenmi?tir. ?kinci bölümde ise konuyla ilgili müfessirlerin ve bilginlerin görü?lerine yer verilmi?tir. Bunun yanı sıra hadislerin çerçevesinde ayetler arasında üstünlüğün olup olmadığı tespit edilmeye çalı?ılmı?tır. Aynı zamanda konuyla ilgili uydurma hadislere de yer verilmi?tir. Sonuçta konunun genel değerlendirilmesi yapılmı?tır
Özet (Çeviri)
Satıbalidev Aytmırza, ?The Superiority Among the Verses of The Koran?, Graduate Student Thesis Supervisor: Prof. Dr. Halis Albayrak, Ankara University Faculty of Theology, 100 p. The subject of superiority among the verses of the Koran is one of the most argued subjects. In fact many works were written that encompassed a multitude of perspectives on this issue, In this study, the subject of superiority among the verses of the Koran was attempted to be illuminated within the framework of the many perspectives and reports related to this issue. A lot of information about the superiority of the verses of the Koran can be found mainly in the sources of commentary and the hadith. This subject was generally evaluated in the past according to the hadith. However the scholars have understood and interpreted the hadith in a variety of ways and thus came up with different ideas. This research is made up of the parts of introduction, part one, part two and conclusion. In the introduction the importance, aim and the methodology of the research are stated also the commonly used sources are mentioned. The etymological and the epistemological dimensions of this concept of ?superiority? are touched upon as well. In part one the superiority of the verses according to the subject matter of the verses themselves was taken up. The subject of the content of the verses, their clarity or obscurity and the verse?s superiority in terms of practical application was discussed. In part two, the opinions of interpreters and scholars on this issue can be found. Furthermore the question of whether there is any superiority between the verses of the Koran within the framework of the hadiths was attempted to be answered. Additionally the fabricated hadiths regarding this issue were also placed in part two. In the conclusion a general evaluation of the subject was made.