Depresyon ve alzheimer tanılı gruplar ile normal örneklemde kişisel ve toplumsal olaylara ilişkin otobiyografik bellek özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of autobiographical memories for personal and public events in alzheimers disease, depression, and healthy individuals
- Tez No: 208109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın genel amacı kişisel ve toplumsal olaylara ilişkin otobiyografik bellek özelliklerini farklı örneklemlerde incelemektir. Bu amaçla Alzheimer hastalarından (n = 60), depresyonda hastalarından (n = 32) ve demografik özellikler açısından benzeyen karşılaştırma grubundan (n = 45) veri toplanmıştır. Veri toplama işlemi sırasında öncelikle katılımcılardan kendilerini çok etkilemiş olan bir olay aktarmaları istenmiştir. Veri toplama işlemi Er ve Uçar (2004) tarafından geliştirilen Otobiyografik Bellek Ölçeği'nin Flaş Anılar alt boyutu ile Er (2004) tarafından geliştirilen Bellek Özellikleri Ölçeği kullanılarak yapılmıştır. Katılımcılarla birebir görüşülmüştür. Katılımcılara öncelikle kişisel yaşamları için önemli olan bir otobiyografik anılarını, daha sonra da bir toplumsal olaya ilişkin otobiyografik bir anılarını aktarmaları istenmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sırasında, katılımcıların aktardıkları; akıcılık, spontan ilerleme düzeyi, ayrıntılandırma düzeyi ve kendini anının merkezine koyabilme düzeyi olmak üzere dört boyutta puanlanmıştır. Katılımcının hem anlattıklarından hem de ölçeklere verdiği yanıtlardan hareketle yapılan bu genel değerlendirmenin ardından, ölçek maddelerine verdiği yanıtlar puanlanmıştır. Katılımcılar ayrıca bütün boyutlarda ?zihin bulanıklığı? açısından değerlendirilmişlerdir. Elde edilen sonuçlar, Alzheimer hastalarının zihin bulanıklığı dışındaki bütün boyutlarda diğer iki gruptan daha düşük puan aldıklarını göstermektedir. Elde edilen bir başka sonuç da her grupta ve bütün boyutlarda kişisel olaya ilişkin otobiyografik anının toplumsal olaya ilişkin otobiyografik anıdan daha iyi hatırlandığı şeklindedir. Ayrıca sonuçlar Alzheimer hastalarının genelde unutkanlıkla karakterize olan hastalıklarındaki unutma faktörünün sadece unutma şeklinde değil, bir çeşit zihin bulanıklığı şeklinde seyrettikten sonra gerçekleşen bir unutkanlık olduğuna işaret etmektedir. Alzheimer hastalarının unutkanlıkları ile ilgili farkındalık sahibi olmadıkları da elde edilen bir başka sonuçtur. Depresyonda bulunan insanların da anılarını karşılaştırma grubunda bulunanlar kadar iyi hatırlamadıkları elde edilen bir diğer sonuçtur. Özetle sonuçlar, özellikle Alzheimer hastalarının unutkanlıklarının faklı karakteristik özelliklere sahip olabileceğine ve bütün gruplarda toplumsal olaya ilişkin otobiyografik anıların daha az hatırlandığına işaret etmektedir. Genel olarak bulguların literatür bilgileri ile tutarlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is examining autobiographical memory characteristics related to personal and social events with different samples. In order to fulfill this purpose the data have gathered form patients suffering from Alzheimer (n=60), Depression (n=32) and from comparison group (n=45) which resembles others according to demographical characteristics. In the course of gathering data, participants were requested to tell an event which has had effects on them. Process of gathering data was done by using Er and Uçar?s (2004) Flash Memories subscale of Autobiographical Memory Scale and Er?s (2004) Memory Characteristics Scale. One by one interview held with the participants. Participants were requested to tell an autobiographical event which has importance for their personal life and then an autobiographical event which is related to social event. In the course of evaluating the data, what participants told was graded according to four dimensions which are fluidity, spontaneous progress level, detailing level and putting oneself into the center of memory. After the general evaluation which was done according to participants? narrations and responds to scales, their responds to scale items were graded. Besides that participants were evaluated in all dimensions according to confabulation. Findings show that Alzheimer patients got fewer grades than other groups according to all dimensions except confabulation. Another finding shows that personal autobiographical memories are remembered better than autobiographical memories which are related to social events. Besides, findings indicate that forgetting factor which characterizes Alzheimer with forgetfulness do not occurs as only forgetting, instead occurs after a kind of confabulation progress. Another finding indicates that Alzheimer patients do not have any awareness regarding their forgetfulness. Patients suffering depression cannot remember their memories as good as comparison group. As a conclusion, findings indicate that forgetfulness of Alzheimer patients could have different characteristics and autobiographical memories related to social events remembered fewer than personal event related autobiographical memories