Oligosen'den günümüze anadolu'daki felidlerin değişimi ve gelişimi
The evolution and differentiation of felids of anatolia from oligocene to present
  1. Tez No: 208110
  2. Yazar: ATA ABADAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYLA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Biyoloji, Coğrafya, Anthropology, Biology, Geography
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Paleontolojik açıdan önemli bir bölgede bulunan Anadolu, günümüze kadar pek çok canlıya ev sahipliği yapmıştır. Gerek barındırdığı tür çeşitliliği gerekse jeolojik morfolojisi ile gezegenimizin evrimsel tarihine ışık tutacak çok önemli bulgulara erişildiğinden dolayı Anadolu coğrafyası, günümüzde de yapılan araştırmalarda çok önemli bir rol oynamaktadır. İlk olarak Oligosen dönemde ortaya çıkan Felidae ailesi ise, carnivorlar arasında gerek çeşitlilikleri gerekse sosyal organizasyonları ile önemli bir yer teşkil etmektedirler. Çalışmamızda Felidae ailesinin öncelikle morfololojik özellikleri ele alınmış, daha sonra günümüzde artık izlerine rastlanmayan fosil Felid türleri ve birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiş, yine bu yok olan türlerle ilgili günümüzde de devam eden Felidae ailesinin evrimi ile ilgili farklı görüşler ortaya konularak bu türlerle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Anadolu'da yaşamış fosil türler, dönemin karakteristik özellikleriyle birlikte ele alınmış ve Anadolu'da hominoid buluntusu veren lokalitelerde bulunan Felidlerin özellikleri incelenerek Anadolu dışında yaşamış yakın akrabalarıyla karşılaştırmalar yapılarak aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise hominoid carnivor ilişkisine değinilmiştir. Hominoidlerin evriminde carnivorların (ağırlıklı olarak Felidlerin) etkileri üzerinde durulmuş ve son olarak da günümüzde Anadolu'da yaşamakta olan Felid türleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolia, which exists in a paleoanteologicly important area, was the householder for many animate till today. As it helps to find out our planet?s evolutionary history, both İt?s variety of kinds and the geological morphology , Anatolia plays an important role for today?s investigations. Firstly, the Felidae family , which brougt up in the Oligosen period, is essential with both it?s variety and also the social organizations among carnivors. In our thesis, first of all we mentioned the morphological properties of Felidae family, and than the fosil Felid types, that does not exist today, and their relations between each other, and again about this not existing types, about Felidae families? evolution still continue today are appresized according to the visions about theese types. The fosil types lived in Anatolia are examined together with the characteristic specialities and the properties of the localities found in Felids which has diagnosis like hominoids in Anatolia were examined by making comparisons with their close relatives lived outside Anatolia by bringing up the similarities and the differences. And in the last part, the hominoid carnivor relation is mentioned; The facts of te carnivors (mostly Felids) on the evolution of hominoids is impressed and lastly the Felid types living today in Anatolia are mentioned