Uşak Arkeoloji Müzesinde Korunan Roma Dönemine Ait Cam Eserler
The Glassworks Which Are Belonging To The Roman Periods That Are Preserved In Usak Archeology Museum
  1. Tez No: 208111
  2. Yazar: ÖMÜR DÜNYA ÇAKMAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. KUTALMIŞ GÖRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Tarih, Archeology, Fine Arts, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma içerisinde Uşak Arkeoloji Müzesinde korunan Roma Dönemine ait kırkdört adet cam esere yer verilmiştir. Eserler; Roma Dönemi cam yapım teknikleri ve cam süsleme teknikleri göz önüne alınarak; yakın yerleşim birimlerinden ele geçmiş cam eser buluntuları ile karşılaştırmalı bir değerlendirmeye gidilerek incelenmiştir. Bu aşamada eserlerin kullanım alanları da saptanmaya çalışılmıştır. Eserlerin fotografları çekilerek kayıt edilmiştir. Sergi salonunda yer alan eserler dışında kalan tüm eserlerin ise çizimleri yapılmıştır. Tez çalışmasının diğer önem verilen kısmını ?antik cam tarihi? başlıklı bölüm oluşturur. Uzun bir tarihe kısa bir bakış olarak tez çalışmasına dahil edilen bölümün önemi, Uşak Arkeoloji Müzesi merceğinde incelenen Roma Dönemi cam eserlerinin; bahsedilen dönemde geldiği noktayı fark edebilmemiz açısından oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study forty-four pieces of glasswork are presented which are belonging to Roman period that are preserved in Uşak Archeology Museum. Those glass works are investigated with regard to Roman period glass manifacturing and glass decorating techniques in comparison with other glass-works found in other settlements in close vicinity. In this step purpose of it is also tried to find out usage areas of glass-pieces. Documentation and recording is supported with photographs. All pieces are drawn except the ones shown in exhibition hall. The other important part of this work is ?The History of Ancient Glass?. The importance of the chapter named as ?A Short Glance to A Long History? is very high since it represents the level of this Roman Period glass work that are investigated under the look of Uşak Archeology Museum.