Avrupa'nın Avrupa Birliği vizyonu
The Europe's vision of the European Union
  1. Tez No: 208115
  2. Yazar: DENİZ COŞAN EKE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalısmanın amacı, Avrupa Birligi'nin vizyonunu, bütünlesmenin boyutlarından biri olan derinlesme perspektifi içinde analiz etmektir. Bu çalısmanın ana iddiası, Anayasal Antlasma vasıtasıyla Avrupa Birligi'nin vizyonunun analiz edilebilecegidir. Bu amaca ulasmak için; AB'nin demokrasi ve mesruiyet tartısmaları çerçevesinde AB Anayasal Antlasması tartısılacaktır. Bu çalısmada vizyon, demokrasi ve mesruiyet olarak seçilen temel kavramlar, Yeni slevselcilik, Hükümetlerarasıcılık, Çoklu Düzeyde Ag Yönetisimi, Uluslarüstücü ve Konstrüktivizm teorileri ekseninde incelenecektir. Bu çalısma kapsamındaki tüm yaklasımlar ve kavramlar; bir yandan AB'nin vizyonu konusunda bilgi vermek, diger yandan da demokrasi ve mesruiyet tartısmaları içinde bütünlesmenin analizinin yapılabilmesine katkıda bulunmak için seçilmistir. Bu çalısmada ulasılan en önemli sonuçlarından biri AB'nin demokrasi eksikligi ve mesruiyet sorununun giderilmesinde varolan tartısmalardan farklı olarak kavramsallastırmaya ihtiyaç oldugudur. Anayasal Antlasma çerçevesinde sunulan AB'nin vizyonu, tarihsel süreçleri ve kuramsal tartısmalarının çogunu içine alarak post-modern bir yapılanma içinde tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to try to examine the vision of European Union through the deeping perspective which is a dimension of the integration. The main argument of the study is that the vision of the European Union can be analyzed by Constitutional Treaty. To achieve this aim, the EU Constitutional Treaty has been discussed in terms of democracy and legitimacy of the EU. Vision, democracy and legitimacy are selected as main concepts in this study. Also, neo-functionalism, intergovermentalism, multi-level network governance, supranationalism and constructivism are chosen to interpret the main concepts of the study. In general, all concepts and approaches in this study are chosen not only to give information about the vision of EU, but also to contribute to the analysis of integration in the discussion of democracy and legitimacy problems. One of the most important results achieved in this study is that the democratic gap of and legitimacy problem in EU should be conceptualized beyond the existing discussions. Consequently, the vision of the EU in the Constitutional Treaty includes almost all historical processes and theoretical discussions about the EU, so that the EU is defined as a post-modern form.