Birleşmiş Milletler ve insani müdahale
The United Nations and humanitarian intervention
  1. Tez No: 208135
  2. Yazar: NAZLI MÜDÜROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Soğuk Savaş'ın ve iki kutuplu sistemin sona ermesiyle, BM'nin hem uluslararası ilişkilerdeki rolü hem de buna paralel olarak Örgüt'e yönelik eleştirilerde büyük bir artış gözlenmiştir. İnsan haklarını korumaya yönelik hareketlerdeki artış, etnik grupların kendi geleceklerini tayin etme istekleri, ekonomik bağımsızlığa ilişkin gelişmeler, mülteci sayısındaki artış, devlet egemenliği ilkesinin günümüzde tartışılmasına yol açmaktadır. Bu değişimin bir sonucu olarak özellikle geniş çaplı insan hakları ihlallerinin yaşandığı iç çatışmalar karşısında BM, bir tarafta uymak zorunda olduğu kurucu anlaşmaların hükümleri, diğer tarafta ise ciddi boyutlara ulaşan insan hakları ihlallerinin varlığından kaynaklanan bir ikileme düşmektedir. Bu gelişmelerden hareketle, bu çalışmada ele alınan konu insani müdahale ve Soğuk Savaş sonrası dönemde BM'nin müdahalede bulunduğu ve geniş ölçekte tartışmaları beraberinde getiren Irak, Bosna Hersek, Somali ve Raunda olaylarıdır. Örnek olaylar özellikle, BM' nin bu olaylarda sergilediği tutum, yaklaşım ve eylemleri açısından değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
By the end of the Cold War and bipolar system, it has been observed many critiques against the role of the UN in international relations and also the Organization it self. The rise in actions aiming to protect human rights, self-determination wishes of ethnic groups, developments concerning economic independence, increase in the number of refugees have caused many discussions. As a result of this change, especially in the face of a large scaled human rights? violation witnessed during inner conflicts, the UN falls into a dilemma having to comply to the decrees of its founding agreements while human rights? violations become seriously widespread In the light of these developments, the observed subject in this project is, humanitarian intervention and cases of Iraq, Bosnia, Somalia and Rwanda where the UN interfered after the Cold War. The case studies will be especially evaluated according to the UN?s attitude, approach and actions.