Elmalılı tefsirindeki hadislerin tahrici (VII, VIII ve IX. ciltler)
Determination of hadiths in Elmalili commentary (volume VII, VIII and IX)
- Tez No: 211421
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmamızda Hak Dini Kur'ân Dili adlı tefsirin VII, VIII ve IX. Ciltlerinde yer alan hadis-i şerifleri tespit edip kaynaklarına ulaşmaya ve sıhhat yönlerini ortaya koymaya çalıştık. Tefsirin VII, VIII ve IX. Ciltlerinde tekrarlarla birlikte 614 hadis tespit edilmiştir. Elmalılı, hadislerin bazen sadece Arapça metnini, bazen Türkçe tercümesini, bazen de Arapça metniyle birlikte tercümesini de vermiştir. Hadis naklederken bazen tamamını bazen de sadece konuyla ilgili bölümünü zikretmektedir. Kaynak bakımından hadisleri değerlendirdiğimizde VII, VIII ve IX. ciltlerde geçen hadislerin yaklaşık % 60'nın Kütüb-i Tis'a da geçtiğini gördük. Yine yaklaşık %25'inin Kütüb-i Tis'a dışındaki hadis kaynaklarında geçtiğini, %12'sinin hadis kaynakları dışındaki kaynaklarda geçtiğini tespit ettik. %3'ünü de başvurduğumuz kaynaklarda bulamadık. Yaptığımız çalışmayla Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR'IN müfessir olmasını yanında hadise de oldukça vakıf bir özelliğe sahip olduğunu gördük. Tefsirinde bu kadar fazla hadise yer vermesi tefsir ilminde dirâyetin yanı sıra rivâyetin önemine de inandığını göstermektedir. Elmalılı, sadece ilk ciltlerinde değil incelediğimiz ciltlerinde de hadisler ile tefsir etmeye önem vermiş yeri geldikçe aynı hadisi tekrar etmekten de geri durmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of us, we atempted to determined and reach hadiths taking place in volume VII, VIII and IX of commentary titled Islam?s Quran Language and put forward their soundness aspects. In the VII, VIII and IX. Volumes of commentary, 614 haditsh have been determined with repetitions. Elmalılı sometimes gave Arabic text of haditsh, sometimes just Turkish translation and sometimes the translation together with Arabic text. Sometimes whole and sometimes a part of the hadith regarding the subject is mentioned when transferring them. When we evaluate hadiths in respect of source, we see that approximately 60% of haditsh mentioned in the VII, VIII and XI. Volumes are specified in Kutub-i Tisa. Again, we determined that approximately 25% of haditsh are mentioned in hadith sources excepting Kutub-i Tisa and 12% are mentioned sources out od hadits. We could not find 3% in the sources we referred to. With the study we did, we saw that Elmalılı Muhammed Hamdi YAZIR rather had a character of being aware of hadiths as well as being an interpreter. Givin so much place to the hadiths in his commentary represents that he believed in the importance of rumour as sell as wisdom in exegetics. Elmalılı attached importance to comment with hadiths in volumes we examined not only in the first volumes, but also the volumes we examined and also he did not abstain from repeating the same hadith.