Kur'an-ı Kerîm ve Kitâb-ı Mukaddes'te 'Brk', 'Sbh' ve 'Kds' köklerinin semantik incelemesi
Semantic analysis of the roots 'Brk', 'Sbh' and 'Qds' in the holy Quran and the holy testament
- Tez No: 208158
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Müslümanlar için Kur'an-ı anlama çabası her zaman yogun bir biçimde devam etmistir. Son yıllarda özellikle vahiy geleneginin Kur'an öncesi bilgi birikimini ve semantik yöntemi esas alarak yapılan çalısmalar, anlama çabalarına önemli katkılar saglamıstır. Kur'an-ı Kerîm'le birlikte Kitâb-ı Mukaddes'te de kullanılan `brk', `sbh' ve `kds' köklerinden türeyen iki bine yakın kelime, Kutsal Kitapların yaratıcı ? kul iliskisine dair öne sürdügü anlam alanlarını aydınlatmada belirleyicidir. Bereket, yaratıcıdan kullarına yönelen sınırsız ve devamlı nimeti, esenligi, hayrı, tesbîh ise kulların yaratıcılarını her türlü eksik ve kötülükten uzak tutarak ona yönelmelerini ifade etmektedir. Bu karsılıklı iliskinin olusturdugu saf, temiz, lekesiz, kutsal anlam alanını tanımlamak için ise mukaddes kelimesi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The intense endevaour of Muslims to understand the Holy Qur?an has always continued in the history. During the last years especially the studies which had taken the whole tradition of the revelation and semantic methods into considideration, have contributed much to this endevaour of understanding. There are about two thousand words which are derived from the roots `brk?, `sbh? and `qds? used in the Holy Qur?an and the Holy Testament. These words have a vital importance in clarifying the meaning codes of Holy Books about the relation between the creator and his servants. Blessing (brk) points out the continious and unlimited prosperity, fortune and happiness by God to his servants and glorification (sbh) indicates the servants? worshipping of their God. In order to define the pure, clean, blameless and sacred meaning area of this interrelation, the word holy (qds) is used by the Holy Books.