Kur'ân-ı Kerim ve Kitâb-ı Mukaddes'te 'slm' kökünün semantik incelemesi
Semantic analysis of the root 'slm' in the Holy Qur'an and Holy Testament
  1. Tez No: 366473
  2. Yazar: BOCHRA REFAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın konusu, son ilahi din olan İslâm'a da adını vermiş olan slm kökünün semantik araştırmasının yapılmasıdır. Bu amaçla araştırmada diakronik (art-süremli) semantik yöntemi kullanılmış, materyal olarak da Kur'ân'la birlikte Kitâb-ı Mukaddes'e, bu kitapların tefsirlerine ve sözlüklere başvurulmuştur. Araştırma çerçevesinde Sâmî dil geleneği bir bütün olarak görülmüş ve bu çerçevede kutsal metinlere kaynaklık eden dillerin tümü kullanılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde semantik bilimi ve Sâmî dilleri ile ilgili teorik bilginin yanı sıra, bunların Kur'ân tefsirinde kullanılmasının önem ve faydaları üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Eski Ahit'te ve Yeni Ahit'te 'slm' kökünün kullanımlarına yer verilmiş ve bu kullanımların bu kitapların ifade edildiği diller olan İbranice, Süryanice, Latince ve Yunanca dillerindeki anlam alanları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise Kur'ân'da bu kökün kullanımları ve tefsir geleneğinde bu kullanımlarla ilgili detaylı tartışmalara yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Osmanlıca ve Türkçe sözlüklere de başvurularak Türkçeye aktarımı esnasında anlam değişimi olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise 'slm' kökü ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak, bu kökün karşılık bulduğu anlam sahası ve bu sahadaki başlıca terimlerin anlamları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis covered the semantic analysis of the root 'slm' from which the name of the last divine religion, Islam, was derived. For this purpose, diachronic semantic method was applied, and besides Holy Qur'an, Holy Testament, their exegesis, and vocabularies were used as the research materials. Within this research, the semitic languages were accepted as a whole, and all the languages of holy texts were included. In the first chapter of the thesis, besides theoretic information on the science of semantics and semitic languages, the importance and benefits of using these materials in Qur'anic studies were discussed. Then, in the second chapter, the examples and forms of the root 'slm' in Old Testament and New Testament were listed, and their meanings in Aramaic, Syriac, Latin and Greek Languages were explored. In the third chapter, detailed discussions on this root in Qur'an and its exegesis were given. Also in this chapter, Ottoman and Turkish translations of the root were examined. In the last chapter, the root of 'slm' was discussed within supplied information, and its extent of meaning, and the meanings of the main concepts derived from this root were evaluated.